Artykuł
Odpowiedzialność porządkowa pracownika
Jednym z rodzajów odpowiedzialności, z jaką może się zetknąć pracownik w firmie, jest odpowiedzialność porządkowa. Jest ona dość często stosowana przez pracodawców, wszak mogą oni oczekiwać od pracowników określonego zachowania i stosowania się do ich zaleceń. Przepisy szczegółowo określają, za jakie przewinienia można ukarać pracownika karą porządkową. Pracownicy nie są jednak pozbawieni ochrony, mogą bowiem sprzeciwić się karze, a w razie odrzucenia sprzeciwu przez pracodawcę, skierować sprawę na drogę sądową.
PRZEMYSŁAW MAŃKO
Stan prawny na 5 kwietnia 2011 r.
Za co odpowiada pracownik
Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w kodeksie pracy każdy pracownik powinien wykonywać swoją pracę w sposób staranny i sumienny oraz stosować się do poleceń przełożonego, dotyczących pracy i zarazem zgodnych z przepisami oraz umową o pracę. Do podstawowych obowiązków pracownika należy m.in. przestrzeganie czasu pracy, regulaminu pracy i ustalonego w firmie porządku oraz przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych.
Rodzaje kar porządkowych
Kodeks pracy przewiduje, że za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności, pracodawca może stosować:
w karę upomnienia,
w karę nagany.
Z kolei za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bhp lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości, wreszcie spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right