Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-01-25

50 aktualnych problemów podatkowych

O tym, że podatki należą do najbardziej skomplikowanych dziedzin prawa, nie trzeba nikogo przekonywać. Są też jednocześnie dziedziną, której znaczenie trudno przecenić - na co dzień spotykamy się z różnymi problemami podatkowymi. Właśnie wkraczamy w okres rozliczeń podatkowych PIT. Pytania pojawiają się jednak nie tylko przy wypełnianiu zeznania rocznego. Wątpliwości dotyczące konieczności zapłaty podatku zadajemy sobie niemal każdego dnia. Jeszcze więcej pytań pojawia się w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Czy od określonej usługi trzeba płacić VAT? Kiedy można wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych? Co zrobić, by zapłacić niższy podatek? Pytania można mnożyć. A odpowiedzi nie zawsze są takie oczywiste.

Stan prawny na 18 stycznia 2011 r.

Opracował Maciej Murek

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Dlatego w "Poradniku" przedstawiamy Państwu 50 nietypowych i interesujących odpowiedzi z zakresu podatków dochodowych, VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Z lektury "Poradnika" dowiedzą się Państwo m.in.: czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej można odliczyć VAT od abonamentu zawierającego "darmowe" minuty, czy stratę z działalności opodatkowanej liniowo można odliczyć od dochodu z działalności opodatkowanego według skali, czy odszkodowanie za towar uszkodzony z powodu silnych mrozów można zaliczyć do kosztów, a także jak rozliczyć koszty poniesione na modernizację programu komputerowego. Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi na kolejnych stronach "Poradnika". Zapraszamy do lektury.

1. Czy kurs szkoleniowy zleceniobiorcy jest kosztem zleceniodawcy

Nasza spółka z o.o. zatrudnia pracownika na umowę zlecenia. Chcemy go wysłać na kurs szkoleniowy podwyższający jego kwalifikacje. Czy możemy opłaty za kurs zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów są, między innymi, wydatki na podniesienie kwalifikacji osób zatrudnionych przez podatnika. Dotyczy to nie tylko podnoszenia kwalifikacji osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale również podnoszenia kwalifikacji osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (np. na podstawie umów zlecenia). Podnoszenie kwalifikacji takich osób także może się bowiem przyczynić do osiągnięcia przychodów przez podatnika. Jednocześnie żaden przepis nie wyłącza możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na podnoszenie kwalifikacji osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Prowadzi to do wniosku, że jeżeli wyższe kwalifikacje osoby zatrudnionej na umowę zlecenia będą mogły przyczynić się do osiągania przez Państwo wyższych przychodów, wydatek na kurs szkoleniowy dla tej osoby może zostać zaliczony do kosztów podatkowych. Do podobnych wniosków doszedł Naczelnik I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 2 maja 2005 r., nr 1471/DPD1/423/16/05/MK. Czytamy w nim, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00