Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-10-05

Wszystko o kosztach w firmie

W działalności każdej firmy podstawową sprawą jest umiejętne wykorzystywanie możliwości tworzenia kosztów. Pomniejszają one przychód, a zatem są dla firmy najprostszym i zgodnym z prawem sposobem na uniknięcie podatku dochodowego. Naturalnie to, co jest korzyścią dla przedsiębiorcy, spotyka się z podejrzliwym podejściem urzędów skarbowych. Dbają one o to, by koszty uzyskania przychodu miały ścisły związek z profilem prowadzonej działalności, a w efekcie by dochody Skarbu Państwa nie doznały żadnego uszczerbku. Pamiętajmy, że ustawy podatkowe nie wskazują wprost, co może być kosztem uzyskania przychodów. Określają one natomiast wyłączenia z kosztów - wskazują te wydatki, których do kosztów zaliczyć nie można. Uzasadnienie zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy więc do podatnika.

Stan prawny na 28 września 2010 r.

Joanna Krawczyk, Marcin Grelecki, Tomasz Krywan

Opracował Maciej Murek

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Wątpliwości budzą zagadnienia dotyczące tego, jakie wydatki można uznać za koszt podatkowy. Przede wszystkim muszą być one związane z przychodami firmy lub wpływać na zabezpieczenie źródła przychodów. W "Poradniku", podpowiadamy Państwu, jak postępować w określonych przypadkach i kwalifikować wydatki jako koszty uzyskania przychodów. Odwołujemy się przy tym do aktualnych orzeczeń sądów, interpretacji urzędów skarbowych i pism Ministerstwa Finansów.

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych na tzw. negatywnej liście kosztów kosztów podatkowych. Aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, między wydatkiem a przychodem musi istnieć związek przyczynowy.

Definicja kosztów

Koszty uzyskania przychodów to element konstrukcyjny podatku. Wysokość kosztów wpływa bowiem na podstawę opodatkowania, którą jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty. Nie zawsze tak będzie, ponieważ dla niektórych rodzajów przychodów ustawodawca nie przewidział możliwości potrącenia kosztów, co oznacza, że podstawą opodatkowania jest w tym przypadku przychód, a nie dochód. Koszty uzyskania przychodów to instytucja prawa podatkowego. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że nie jest to pojęcie równoznaczne z potocznym rozumieniem "kosztu", w tym kosztu w znaczeniu ekonomicznym, rachunkowym. Definiując pojęcie "kosztu uzyskania przychodów", ustawodawca posłużył się kilkoma kryteriami. Po pierwsze, aby móc mówić o koszcie w sensie podatkowym, musi być spełniony warunek "celowości" tego kosztu, przy czym możliwe są do uwzględnienia trzy cele. Po drugie, nie może to być koszt wymieniony na tzw. liście negatywnej kosztów (art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 149, poz. 996; dalej "u.p.d.o.f.", oraz art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 149 poz. 996; dalej "u.p.d.o.p."). W związku z tym w literaturze mówi się o istnieniu przesłanki pozytywnej kosztu (cel) oraz negatywnej (brak kosztu w zamkniętym katalogu kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00