Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-05-04

Dokumentacja kadrowa 2010 cz. 2

W pierwszej części "Poradnika" dotyczącej zagadnień związanych z dokumentacją kadrową (nr 16/2010) szczególną uwagę poświęcono m.in. procesowi rekrutacji oraz przebiegowi zatrudnienia i zmianom w nim zachodzącym. Część druga skupia się przede wszystkim na zagadnieniach dotyczących dokumentacji urlopowej i rozwiązaniu stosunku pracy.

Stan prawny na 27 kwietnia 2010 r.

BEATA SUPERSON-POLOWIEC, SYLWIA GORTYŃSKA, RENATA MAJEWSKA

Opracował MACIEJ MUREK

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

W każdej firmie jedną z podstawowych kwestii jest właściwe prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Obowiązek prowadzenia dokumentacji w sprawach pracowniczych wynika z przepisów kodeksu pracy i spoczywa na pracodawcy. Rozwiązanie stosunku pracy może wiązać się dla pracodawcy z ryzykiem, iż osoba zwolniona będzie odwoływała się do sądu pracy. Dlatego też powinien on zwrócić szczególną uwagę na przepisy dotyczące rozwiązywania umów oraz właściwe udokumentowanie swoich poczynań w tym zakresie. Ewentualne niedociągnięcia z reguły są bowiem tłumaczone na korzyść pracownika. W związku z rozwiązaniem umowy o pracę po stronie pracodawcy pojawia się m.in. obowiązek wydania świadectwa pracy, ale też prawo zawarcia z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji. Znajomość tych i innych obowiązków i uprawnień jest niezmiernie istotna z punktu widzenia prawidłowego zarządzania kadrami. Z tego też względu przedstawioną w "Poradniku" problematykę ustania stosunku pracy powiązaliśmy z obowiązkiem odzwierciedlenia tego faktu w aktach osobowych pracownika.

Dokumentacja urlopowa

Urlop powszechnie kojarzy się z wypoczynkiem. I właśnie wiedza o urlopach wypoczynkowych jest z pewnością największa i najpowszechniejsza. Nie należy jednak zapominać, że osobom zatrudnionym przysługują jeszcze inne rodzaje urlopów pracowniczych oraz zwolnień od pracy.

Wniosek o urlop wychowawczy

Pracodawca udziela urlopu wychowawczego po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie takiego urlopu na okres w nim wskazany. Formę wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego określa rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. nr 230, poz. 2291). Warunkiem udzielenia urlopu wychowawczego w terminie wskazanym przez pracownika jest złożenie wniosku co najmniej na 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu. W przeciwnym wypadku pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00