Artykuł
Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia
Polskie przepisy stwarzają dla pracodawcy wiele możliwości w zakresie wyboru podstawy zatrudnienia. Oprócz najpowszechniejszego stosunku pracy (umowy o pracę), może się on również zdecydować na zatrudnianie osób w ramach tzw. umów cywilnoprawnych. Taka forma zatrudnienia jest dla pracodawcy po prostu tańsza, a nierzadko sam potencjalny pracownik, licząc w ogóle na zatrudnienie czy wyższe wynagrodzenie netto, godzi się na świadczenie pracy na podstawie umowy cywilnej. Jedną z takich umów, niezwykle ostatnio popularną, jest umowa zlecenia. Pracodawca musi jednak pamiętać o tym, aby taka umowa nie nosiła cech stosunku pracy, bo może się narazić na zarzut omijania przepisów prawa pracy.
Przemysław Mańko
Stan prawny na 9 marca 2010 r.
Charakter umowy
Umowa zlecenia jest umową nazwaną, a przepisy, które ją regulują, możemy znaleźć w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej "k.c. "). Zgodnie z art. 734 § 1 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Wynika zatem z powyższego przepisu, że przedmiotem umowy zlecenia jest zobowiązanie się zleceniobiorcy do dokonania określonej dla dającego zlecenie. Nie chodzi tu więc o jakąkolwiek czynność, ale o czynność prawną, czyli taką, która ma na celu wywołanie określonych skutków prawnych - jest to np. prowadzenie przez radcę prawnego sprawy przed sądem. Tymczasem umowa zlecenia kojarzy się jednak bardziej (i tak też jest w praktyce najczęściej) z wykonywaniem , a nie prawnych np. może to być sprzątanie pomieszczeń biurowych. W takim przypadku, gdy umowa obejmuje zobowiązanie do dokonania określonych czynności faktycznych a nie prawnych, nie mamy do czynienia z klasyczną umową zlecenia, a jedynie umową do niej zbliżoną - umową o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu. Zgodnie bowiem z art. 750 k.c. do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right