Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-02-09

Rozliczanie czasu pracy w praktyce

Problematyka czasu pracy jest jedną z najtrudniejszych dla działów kadr, a w jej obrębie najwięcej trudności przysparza prawidłowe rozliczenie czasu pracy. Rozliczając czas pracy, trzeba wziąć pod uwagę m.in. różnicę między rekompensatą pracy w nadgodzinach a rekompensatą pracy w dni wolne od pracy oraz pamiętać o specyficznych sytuacjach, kiedy mogą powstać nadgodziny, takich jak np. rozwiązanie umowy o pracę w trakcie okresu rozliczeniowego.

Stan prawny na 2 lutego 2010 r.

ŁUKASZ PRASOŁEK, RENATA MAJEWSKA

Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

W "Poradniku", który mają Państwo przed sobą, szczegółowo omówione zostały zagadnienia związane m.in. z limitowaniem pracy w nadgodzinach na przestrzeni doby i tygodnia oraz jej wynagradzaniem. Obecnie można się spotkać z dwiema różnymi metodami ustalania przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Jeden sposób rekomenduje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, drugi Państwowa Inspekcja Pracy. Sposób ustalenia liczby godzin nadliczbowych wypracowanych przez pracownika zależy od systemu czasu pracy, w jakim jest on zatrudniony, stąd też omówiono tematykę nadgodzin w różnych systemach czasu pracy.

"Poradnik" z pewnością ułatwi bieżącą pracę związaną z rozliczaniem czasu pracy w różnych przypadkach, jakie można spotkać w codziennym funkcjonowaniu firmy. Zawiera on szereg przykładów, urzędowych interpretacji i orzeczeń z zakresu omawianej tematyki.

Praca w godzinach nadliczbowych

Pracę w godzinach nadliczbowych można zlecać tylko w sytuacjach wyjątkowych. Niedopuszczalne jest planowanie takiej pracy, co z kolei wyklucza przewidywanie pracy w nadgodzinach na etapie układania harmonogramów.

Zasady ogólne

Przepisy kodeksu pracy dopuszczają jedynie dwa przypadki, w których występuje możliwość polecenia pracy w godzinach nadliczbowych. Sytuacjami tymi są:

● konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00