Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-01-05

Odprawa przy zwolnieniach grupowych

Pomimo faktu, że w nowy rok wchodzimy z nadzieją na pokonanie kryzysu, rok 2010 może okazać się decydujący dla wielu małych i średnich przedsiębiorców. Z rynku dalej dobiegają bowiem niepokojące informacje o stopie bezrobocia, a sporo firm planuje restrukturyzację zatrudnienia. W kolejnym "Temacie na zamówienie" zajmujemy się odprawą ze zwolnień grupowych, a szczególności sposobami na jej obliczenie i możliwości uniknięcia wypłaty.

Adam Malinowski - radca prawny

Stan prawny na 1 stycznia 2010 r.

Wysokość odprawy i okres zatrudnienia

Odprawa ze zwolnień grupowych jest bardzo dotkliwym elementem rozstania z pracownikiem, zwłaszcza w sytuacji zwalniania "starszego" personelu, któremu trzeba wypłacać wysokie trzymiesięczne odprawy. Wysokość odprawy ze zwolnień grupowych jest bowiem uzależniona od zakładowego stażu pracy. Pracownikowi w związku z grupowym zwolnieniem przysługuje odprawa w wysokości:

● jednomiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 2 lata,

● dwumiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy od 2 do 8 lat,

● trzymiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy ponad 8 lat (art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników; Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.).

Przy ustalaniu okresu zatrudnienia , jeżeli zmiana nastąpiła na zasadach określonych w art. 23 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.), a także w innych przypadkach, gdy nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzednika. Tytułem przykładu można tu wskazać na art. 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 171, poz. 1397 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią pracownicy komercjalizowanego przedsiębiorstwa państwowego stają się, z mocy prawa, pracownikami spółki. Do pełnienia funkcji prezesa pierwszego zarządu spółki powstałej w wyniku komercjalizacji powołuje się dyrektora komercjalizowanego przedsiębiorstwa państwowego, chyba że nie wyrazi on zgody na pełnienie tej funkcji. Stosunek pracy dyrektora przedsiębiorstwa państwowego oraz pracowników zatrudnionych na podstawie powołania wygasa, z mocy prawa, z dniem wykreślenia przedsiębiorstwa państwowego z rejestru przedsiębiorców. Pracownikom, których stosunek pracy wygasa , liczonego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Odprawa ta nie przysługuje w wypadku zatrudnienia w spółce na stanowisku równorzędnym lub wyższym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00