Artykuł
Opodatkowanie transakcji dotyczących nieruchomości
Transakcje nabycia i sprzedaży nieruchomości są bardzo częstym elementem w prowadzonej działalności gospodarczej. Nieruchomości w takich transakcjach występować mogą zarówno jako towary handlowe, jak i jako środki trwałe firmy. Równolegle na rynku obrotu nieruchomości zawierany jest szereg transakcji sprzedaży dokonywanych poza obrotem gospodarczym przez osoby fizyczne, które zbywają składniki własnego prywatnego majątku. Właściwe rozpoznanie charakteru takich transakcji nie jest proste, a przepisy stwarzają w tym zakresie wiele problemów interpretacyjnych. Ponadto w ciągu ostatnich kilku lat podlegały one licznym nowelizacjom, które sprawiają, iż dotarcie w danym stanie faktycznym do regulacji, które należy zastosować, sprawia trudność nawet zajmującym się tymi sprawami profesjonalnie doradcom podatkowym czy urzędnikom. Zapoznanie się z regulacjami prawnopodatkowymi jest więc bardzo istotne i może ustrzec przed popełnieniem błędów, które mogą skutkować powstaniem zaległości podatkowych.
Stan prawny na 9 czerwca 2009 r.
WOJCIECH JAWORSKI
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
W "Poradniku", który oddajemy w Państwa ręce, przedstawiamy kompleksowe opracowanie zagadnienia opodatkowania obrotu nieruchomościami, zarówno od strony kwalifikacji takich transakcji jako obrotu podlegającego lub nie - podatkowi VAT, jak i skutków w podatku dochodowym. Zamieszczone przykłady pozwolą Państwu zrozumieć, jaki charakter ma lub będzie miała Wasza transakcja, jakie niesie skutki podatkowe, czy ma charakter transakcji w ramach działalności gospodarczej, czy też jest ona "transakcją prywatną". W pierwszej części "Poradnika" przedstawiamy zasady i reguły wynikające z przepisów o podatku od towarów i usług, w drugiej - możliwe konsekwencje w podatku dochodowym. Szczególną uwagę zwróciliśmy na unormowania budzące najwięcej kłopotów interpretacyjnych, a także na najnowsze zmiany legislacyjne.
Sprzedaż nieruchomości a VAT
Rozważając kwestie skutków podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług, należy zawsze ustalić, czy dana transakcja w ogóle podlega temu podatkowi. Następnie określenia wymagają: miejsce dokonania transakcji, moment powstania obowiązku podatkowego, wartość podstawy opodatkowania.