Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-05-19

Jak wynagradzać pracownika w czasie kryzysu

W obecnej sytuacji ekonomicznej wiele przedsiębiorstw jest zmuszonych do podejmowania rozmaitego rodzaju zmian w strukturze zatrudnienia. Niektórym pracodawcom brakuje pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń i utrzymanie płynności finansowej firmy. Z tego powodu przedsiębiorcy dokonują zwolnień grupowych, wypowiadają pracownikom umowy o pracę lub zmieniają ich treść. Wielu z nich chce w ten sposób zoptymalizować ponoszone przez firmę tzw. koszty osobowe. Zanim jednak dojdzie do zwolnień grupowych czy rozwiązania stosunku pracy, warto zastanowić się na przykład nad zmianą formy zatrudnienia. Pracodawca powinien zdecydować, czy zatrudni pracownika na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy zaproponuje mu pracę tymczasową. Prawidłowy wybór odpowiedniej formy współpracy może okazać się korzystny dla obu stron. Pracodawca ma również prawo do zawieszenia stosowania wewnątrzzakładowych przepisów dotyczących wynagrodzeń. Jest to jednak możliwe tylko w razie złej sytuacji finansowej zakładu pracy i nie może trwać dłużej niż trzy lata.

Stan prawny na 12 maja 2009 r.

Renata Jęsiak, Wojciech Jęsiak

Wyślij Pytanie

pgp@infor.pl

W "Poradniku" podpowiadamy, jak skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę, prawidłowo zmienić warunki pracy i płacy, a także jak zmienić regulacje wewnątrzzakładowe. Dzięki praktycznym poradom, najnowszemu orzecznictwu Sądu Najwyższego, a także licznym przykładom będą mogli Państwo wybrać najlepsze dla Siebie rozwiązanie i płacić pracownikom wynagrodzenia w taki sposób, by nie doprowadzić do upadłości firmy.

Formy zatrudnienia

Pracodawca może dokonać wyboru formy zatrudnienia pracowników. Może podpisać zarówno umowę o pracę, jak również umowę zlecenia czy umowę o dzieło. Może także przyjąć do pracy bezrobotnego w celu odbycia stażu lub zatrudnić pracownika tymczasowego.

Kto może być pracownikiem

Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 k.p.). Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Podkreślenia wymaga fakt - o czym zdarza się zapomnieć przedsiębiorcom - że zatrudnienie w warunkach określonych w przytoczonym przepisie jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy i nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy. Jest to o tyle istotne, że osobie, która uważa, że mimo zawartej z nią umowy cywilnoprawnej świadczyła pracę podlegającą przepisom kodeksu pracy, będzie przysługiwało powództwo o ustalenie stosunku pracy. W razie niekorzystnego dla siebie rozstrzygnięcia pracodawca będzie nie tylko zobowiązany do uregulowania należności z ubezpieczeń społecznych, ale naraża się także na odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym, a w szczególnie rażących sytuacjach - nawet na odpowiedzialność karną. Nie znaczy to oczywiście, że - z osobami zainteresowanymi - nie można zawierać umów cywilnych, jest to jak najbardziej dopuszczalne, ale przy zachowaniu określonych reguł. Z całą pewnością elementem umożliwiającym rozróżnienie stosunku pracy od wykonywania usług na innej podstawie jest aspekt pozostawania pod kierownictwem pracodawcy, charakterystyczny właśnie dla tego pierwszego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00