Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-02-03

Czas pracy 2009

W związku z pogorszeniem się sytuacji gospodarczej oraz zmniejszeniem popytu na oferowane usługi lub towary pracodawcy zamiast zwalniać pracowników mogą zaproponować im modyfikacje w zakresie czasu pracy. Niestety problematyka czasu pracy należy do jednej z najbardziej skomplikowanych w zakresie całego prawa pracy. Przepisy są niespójne i pełne luk, a sporo rozbieżności pojawia się już na etapie ich praktycznego stosowania. Ponadto niezbędna jest znajomość orzecznictwa oraz stanowiska PIP, która kontroluje przestrzeganie czasu pracy w firmie. Liczne wątpliwości są związane z podróżami służbowymi czy szkoleniami. Od kilku lat funkcjonują nowe systemy czasu pracy - weekendowy i skróconego tygodnia, które mają służyć do elastycznego gospodarowania czasem pracy. Także od kilku lat kadrowcy zmagają się z dobą pracowniczą i odpoczynkiem dobowym oraz tygodniowym. To wszystko sprawia, ze tematyka czasu pracy w firmie jest niezwykle istotna.

Stan prawny na 27 stycznia 2009 r.

EWA DRZEWIECKA

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

W „Poradniku” wyjaśniamy problemy dotyczące czasu pracy, które pojawiły się wraz ze zmianą czasu pracy sprzed kilku lat. W opracowaniu znajdą Państwo niezbędne informacje dotyczące tradycyjnych systemów czasu pracy, nadgodzin, pracy w niedziele, święta oraz w nocy. Przypominamy, o czym nie można zapomnieć przy wprowadzaniu i zatrudnianiu na niepełny etat. W ten sposób otrzymują Państwo kompendium wiedzy o czasie pracy w praktyce, do którego można zawsze sięgnąć w trudnych chwilach.

Czas pracy

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu przeznaczonym do wykonywania pracy.

Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy

W dyspozycji pracodawcy pozostaje nie tylko pracownik, który faktycznie świadczy pracę, ale również pracownik, który nie świadczy pracy, jeżeli jest gotów do jej wykonania. Pracownik musi przebywać w umówionym miejscu i czasie, a jego stan fizyczny i psychiczny powinien wskazywać na możliwość wykonania pracy. Nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy pracownik w stanie nietrzeźwości lub ten, który stawił się bez dokumentów potwierdzających uprawnienia do wykonywania umówionej pracy, jeżeli posiadanie przy sobie takich dokumentów przez wykonującego pracę jest niezbędne, np. prawo jazdy kierowcy. Do czasu pracy wlicza się nie tylko okres faktycznej pracy, ale także:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00