Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-27

Rozliczanie i dokumentowanie transakcji wewnątrzwspólnotowych

W związku z tym, że kluczowymi zagranicznymi partnerami handlowymi polskich przedsiębiorców są podmioty z państw członkowskich Wspólnoty, istotnego znaczenia nabierają kwestie prawne związane z wewnątrzwspólnotowym obrotem handlowym, w tym regulacje podatkowe odnoszące się do tego rodzaju obrotu.

Stan prawny na 20 stycznia 2009 r.

Maciej Grela - doradca podatkowy w Kancelarii Gide Loyrette Nouel

Ewa Opalińska - doradca podatkowy w Kancelarii Gide Loyrette Nouel

Marcin Żuk - doradca podatkowy w Kancelarii Gide Loyrette Nouel

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Wskutek akcesji Polski do Unii Europejskiej doszło do włączenia naszego kraju do wspólnotowego systemu prawnego, który harmonizuje m.in. przepisy dotyczące opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych podatkiem VAT. Obecnie obowiązujące rozwiązania podatkowe w tym zakresie są bardzo skomplikowane. Polska funkcjonuje w nowym systemie prawno-podatkowym relatywnie krótko w stosunku do innych państw członkowskich UE, czego konsekwencją jest mniejsza wiedza i doświadczenie podatników, a niekiedy także samych organów skarbowych. Dodatkowych problemów dostarczają podatnikom krajowe regulacje dotyczące podatku VAT, będące w pewnym zakresie zbyt rygorystyczne, a nawet w niektórych przypadkach niezgodne z przepisami Wspólnotowymi.

„Poradnik” ma na celu zarówno prezentację ogólnych zasad związanych z opodatkowaniem obrotu wewnątrzwspólnotowego podatkiem VAT, jak również najczęściej spotykanych problemów oraz ich rozwiązań.

Warto dodać, że w 2009 r. w związku z ostatnią dużą nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzono do krajowych przepisów m.in. szereg zmian w zakresie opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych (np. wprowadzenie instytucji magazynów konsygnacyjnych). Tworząc niniejszy „Poradnik”, staraliśmy się zasygnalizować Państwu wszelkie istotne zmiany przepisów w omawianym zakresie.

Rejestracja podatnika VAT

Jeżeli przedsiębiorca zarejestruje się jako podatnik VAT, wówczas będzie mógł odliczyć podatek naliczony. Prawo do rejestracji przysługuje m.in. osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym, które nie posiadają osobowości prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00