Artykuł
Wszystko o zakazie konkurencji
KRZYSZTOF GRODZICKI
Pracownicy są często dopuszczani do informacji poufnych, przesądzających nie tylko o powodzeniu pewnego przedsięwzięcia, ale również o istnieniu firmy. W obecnej rzeczywistości gospodarczej pracodawcy poszukują rozmaitych sposobów na zapewnienie sobie ich lojalności - chodzi przy tym przeważnie o okres po zwolnieniu, kiedy były podwładny może okazać się dla konkurencji skarbnicą wiedzy o opuszczonej firmie. W tym celu pracodawcy uciekają się do przeróżnych umów, które nie zawsze są zgodne z przepisami. Tymczasem polskie prawo pozwala sporządzić zakaz konkurencji w prosty i skuteczny sposób. Może to być oddzielna umowa, możemy też zawrzeć odpowiedni zapis w umowie o pracę. Zgodnie z ogólną zasadą swobody kontraktowania możliwe są również bardzo rozbudowane konstrukcje przewidujące precyzyjnie zakres odpowiedzialności pracownika i wysokość wypłacanego odszkodowania. Oczywiście taki zakaz musi kosztować. Warto jest jednak ponieść pewne wydatki, by zapewnić sprawne funkcjonowanie firmy i bezbolesne rozstanie z pracownikiem.
„Poradnik” stanowi kompendium wiedzy o zakazie konkurencji w praktyce prawa pracy. Omawiamy go przy tym pod wszelkimi możliwymi płaszczyznami i tylko w aspekcie praktycznym. Rozwiązujemy problemy, na które mogą się Państwo natknąć w pracy zawodowej - począwszy od umowy obowiązującej w trakcie zatrudnienia po umowę po zwolnieniu, problematykę ustania zakazu, kar umownych i sytuacji szczególnych. Dzięki „Poradnikowi” nie tylko będą mogli Państwo sporządzić skuteczną umowę o zakazie konkurencji, ale także wyegzekwować jej postanowienia. Lektura umożliwi zgodne z prawem i skuteczne powstrzymanie pracowników od działalności konkurencyjnej.
Zakaz konkurencji w trakcie trwania zatrudnienia
Jest możliwe zakazanie dodatkowej pracy już w czasie trwania zatrudnienia. Zakaz taki nie musi być odpłatny, choć jako dodatkowe zobowiązanie pracownika powinien być uwzględniony w proponowanych warunkach umowy o pracę. Bez takiego zakazu pracownik może działać na rzecz konkurencji, byleby nie naruszało to uzasadnionego interesu pracodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right