Artykuł
Ceny transferowe
Problematyka cen transferowych budzi szczególne zainteresowanie zarówno ze strony podatników, jak i administracji podatkowej. Głównym powodem skupienia uwagi na tej tematyce przez organy podatkowe jest zapobieganie nieuzasadnionym transferom dochodów firm poza granice jurysdykcji podatkowej danego kraju, a w przypadku transakcji pomiędzy krajowymi podmiotami - zapobieganie przerzucania dochodów powodujących zmniejszenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku. Ponadto nie od dziś wiadomo, że jednym z elementów analizy ekonomiczno-finansowej w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą jest również optymalizacja podatkowa.
Stan prawny na 22 kwietnia 2008 r.
WOJCIECH JAWORSKI
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Wzrost zainteresowania kwestią transferu dochodów przy użyciu cen transferowych spowodował rozwój narzędzi prawnych umożliwiających organom podatkowym kontrolę cen ustalanych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, a w przypadku gdy powiązania te miały wpływ na wysokość ceny, ustawodawca uprawnił organy podatkowe do oszacowania dochodu z pominięciem skutków tych powiązań.
W Poradniku prezentujemy kompleksowo problematykę cen transferowych. Przedstawiamy definicje zawarte zarówno w umowie modelowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jak i w regulacjach krajowych ustaw podatkowych. Omawiamy zasady tworzenia dokumentacji podatkowej dotyczącej cen transferowych oraz metody szacowania tych cen w przypadku podmiotów powiązanych. Przybliżone zostały również podstawowe zasady przeprowadzania postępowań kontrolnych w tym zakresie oraz procedura uzyskiwania porozumień cenowych. Znajomość tych przepisów jest niezbędna w dzisiejszym obrocie gospodarczym i może umożliwić szerokiej rzeszy Czytelników uniknięcie w przypadku sporu z organami podatkowymi przykrych konsekwencji.
Ceny transferowe według umowy modelowej OECD i regulacji krajowych
Wzrastająca rola przedsiębiorstw międzynarodowych w handlu międzynarodowym, wzrost integracji narodowych gospodarek i postępu technologicznego, swobodny przepływ kapitału spowodowały, iż konieczne się stało wyznaczenie reguł zawierania transakcji przez podmioty powiązane, szczególnie w przypadku, gdy ich siedziby znajdują się w różnych krajach.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right