Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Niepełnosprawni w firmie

Statystyki wskazują, że w Polsce ponad 2,5 mln osób w wieku produkcyjnym to niepełnosprawni. Jednak tylko co piąty z nich jest zatrudniony, natomiast chętnych do pracy jest znacznie więcej. Powszechnie wiadomo, że przyjęcie do pracy takiej osoby związane jest z pewnymi konkretnymi wymogami. Dlatego pracodawcy są zachęcani do zatrudniania niepełnosprawnych osób wieloma ulgami i przywilejami. Trwają kampanie społeczne mające na celu wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych na tzw. otwartym rynku pracy. Ponadto zauważyć należy, że często zaangażowanie w wykonywane zadania tej grupy pracowników rekompensuje ograniczenia wynikające z niepełnosprawności.

Stan prawny na 15 kwietnia 2008 r.

Sylwia Gortyńska

Pojęcie niepełnosprawności

Dla rozważań nad pozycją osoby niepełnosprawnej w firmie niezbędne jest wyjaśnienie samego pojęcia niepełnosprawności. Na gruncie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92), zwana dalej ustawą o rehabilitacji, rozróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny.

Stopnie niepełnosprawności:

l znaczny: to osoba z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolna do pracy albo zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagająca, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji;

l umiarkowany: to osoba z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolna do pracy albo zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych;

lekki: to osoba o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować za pomocą wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00