comment
Artykuł
Data publikacji: 2007-09-25
Wszystko o dokumentacji kadrowej w firmie część 3
Do rąk Czytelników oddajemy ostatnią już część opracowania dotyczącego dokumentacji kadrowej w firmie (poprzednie publikowaliśmy w „Poradnikach” nr 33 i 35). Cykl omawianych zagadnień zamykamy tematami związanymi z powierzeniem pracownikowi mienia oraz jego odpowiedzialnością materialną, a także z rozwiązaniem stosunku pracy. Szczegółowo omawiamy umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Skupiamy się także na rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem, przedstawiając na przykładach, jak sytuacja takiego rozstania z pracownikiem wygląda przy różnych rodzajach umów, w tym umów cywilnoprawnych.
Stan prawny na 4 września 2007 r.
Opracowanie merytoryczne Sylwia Gortyńska
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Ponadto przy okazji opisywania problematyki rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, pokazujemy, jak w sądzie może bronić się pracodawca, któremu niesłusznie zarzucono rażące naruszenie podstawowych obowiązków.
Oczywiście omawiamy także obowiązki pracodawcy, które wiążą się z zakończeniem pracy, w tym wydanie świadectwa pracy czy wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń.
Przybliżamy sytuacje, w których pracodawca ma prawo dyscyplinarnie zwolnić pracownika. Podpowiadamy, jak zrobić to prawidłowo, by uniknąć błędów i nie narażać się na dochodzenie przez pracownika roszczeń przed sądem pracy.
Tak jak w poprzednich opracowaniach - radzimy, wyjaśniamy, podajemy przykłady oraz orzecznictwo. Jesteśmy przekonani, że praca posłuży jako praktyczny przewodnik dla pracodawcy mającego za zadanie prawidłowo zakończyć współpracę z pracownikiem.
Odpowiedzialność materialna
Odpowiedzialność materialna pracownika jest ogółem zasad określających finansową odpowiedzialność pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy. Odpowiedzialność pracownika może mieć miejsce w przypadku szkody wyrządzonej pracodawcy przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych oraz za mienie powierzone.
Odpowiedzialność materialna wszystkich pracowników
Za szkody wyrządzone pracodawcy na skutek zawinionego niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych odpowiadają wszyscy pracownicy. Przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94, z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 89, poz. 589) o odpowiedzialności materialnej nie stosuje się wobec osób, które nie pozostają w stosunku pracy. Natomiast, co do zasady, pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Nie odpowiada więc za utracone przez pracodawcę korzyści. Odszkodowanie nie może przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Jednakże jeżeli pracownik wyrządził szkodę umyślnie, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości. Wysokość odszkodowania jest należnością obciążającą pracownika, która odpowiada w takiej części lub całości szkody, której powstanie pozostaje w związku przyczynowym z zaniedbaniami pracownika w wykonywaniu jego obowiązków (por. wyrok SN z 12 marca 1982 r., sygn. akt IV PR 39/82).
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka