Data publikacji: 2007-06-05
Praca emerytów i rencistów
Jak podpowiada sam tytuł, w tym „Poradniku” omówimy problematykę aktywności zawodowej emerytów i rencistów. W realiach polskich, mając na uwadze niskie świadczenia z ZUS, ale także i fakt, że pokusa dorobienia bywa zazwyczaj nieodparta, nie jest to temat niszowy. Omawiając zasady zatrudnienia emerytów i rencistów, w pierwszej kolejności rozpatrujemy same konsekwencje podjęcia przez te osoby pracy. Mogą one być bardzo różne i dlatego dobrze się z nimi zapoznać na starcie. W kolejnym rozdziale omawiamy formalne podstawy (z podaniem praktycznych wzorów), na jakich emeryt może zostać zaangażowany. Nie ma tu nowej Ameryki - najczęściej zatrudniamy na podstawie umowy o pracę, nierzadko udzielamy też zlecenia. Odrębną uwagę poświęcamy charakterystyce składek, jakie pokrywane będą z pensji, a także składek finansowanych przez samego pracodawcę. Omawiając ich rodzaje, jednocześnie nie uciekamy od przykładowych, konkretnych obliczeń.
Stan prawny na 29 maja 2007 r.
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Daniel Kupryjańczyk
Całość tekstu uzupełniają przykłady, tabele i zestawienia. W oddzielnych punktach cytujemy też wybrane z ustaw poszczególne przepisy, których doniosłości dla omawianej tematyki nie sposób przecenić. Tak pomyślane rozdziały „Poradnika” powinny zainteresować nie tylko samych emerytów i rencistów, ale także, a może przede wszystkim ich obecnych i przyszłych pracodawców, księgowych i kadrowych. Tym bardziej że sytuacja na polskim rynku pracy zmienia się, coraz częściej słyszymy o niedoborze siły roboczej.
Zasady zarobkowania emerytów i rencistów
Nie jest tajemnicą, że emeryt i rencista mają możliwość dodatkowego zarobku i że z tej sposobności korzystają. Konsekwencje podjęcia dodatkowego zatrudnienia są dla nich różnorakie - mogą w ogóle nie wpłynąć na pobierane dotąd świadczenia z ZUS, mogą je odpowiednio pomniejszyć, wreszcie - mogą doprowadzić do zawieszenia ich wypłaty. Wszystko będzie zależeć od wysokości uzyskiwanego z tytułu dodatkowej pracy przychodu.