Poradnik Gazety Prawnej 8/2007 z 27.02.2007, str. 4
Data publikacji: 20.02.2007
Kredyty w księgach rachunkowych
Powody do zaciągania kredytów przez przedsiębiorstwa można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsza to potrzeba bieżącego dofinansowania działalności, czyli utrzymania płynności finansowej, a druga to potrzeba inwestycji. Niemal każda rozwijająca się firma staje przed dylematem zwiększenia długu, bo to może oznaczać dla niej szerszą skalę działalności i możliwość osiągnięcia większych zysków, ale równocześnie wzrasta ryzyko niewypłacalności.
Stan prawny na 1 lutego 2007 r.
Aneta Mazur
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
W „Poradniku” prezentujemy kredyty w aspekcie księgowym i częściowo także finansowym. Trochę miejsca poświęciliśmy problematyce przygotowania wniosku kredytowego, umowy kredytowej oraz badania wiarygodności kredytowej firmy ubiegającej się o kredyt.
Przede wszystkim jednak wskazujemy, jak ująć w księgach rachunkowych różnego rodzaju kredyty, poczynając od kredytu w rachunku obrotowym, poprzez kredyty inwestycyjne, kredyty wekslowe, factoringowe, te związane z użytkowaniem karty kredytowej, a kończąc na niedocenianym przez wiele firm kredycie kupieckim. Ewidencje te poparte są licznymi przykładami i wskazówkami. Prezentujemy także zasady wyceny kredytów na dzień bilansowy.
Rodzaje kredytów na rynku
W przypadku braku własnych środków na finansowanie działalności firma może starać się o uzyskanie kredytu bankowego. W ujęciu finansowym kredyt to kwota pożyczona kredytobiorcy - jest więc pożyczką, ale udzieloną przez bank, na zasadach określonych przez ten bank zgodnie z prawem bankowym.
Temat kredytów, sposobów ich spłaty, możliwości ich otrzymania jest bardzo obszerny. Poniżej prezentujemy jedynie w formie syntetycznej tabeli najważniejsze informacje o kredytach istotne z punktu widzenia ich ewidencji.
Kredyty bankowe i ich charakterystyka1
Umowa kredytu
Zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 245, poz. 1775), przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
TESTUJ INFORLEX przez 5 dni za darmo!
Zyskasz:
aktualności i zmiany przepisów z zakresu, m.in. podatków, rachunkowości, kadr, płac i ZUS
Dziennik Gazetę Prawną, wideoszkolenia, książki i komentarze ekspertów
czasopisma INFOR m.in. Monitor księgowego, Biuletyn VAT oraz MONITOR prawa pracy i ubezpieczeń
Serwisy Spółek Grupy INFOR PL dbają o Twoją prywatność
My i nasi partnerzy (w łącznej liczbie: 887), na podstawie wyrażonej zgody lub uzasadnionego interesu, przetwarzamy dane osobowe, takie jak: adresy IP i unikalne identyfikatory, wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam, reklamy oparte na ograniczonych danych i pomiarach reklam oraz podobne technologie w następujących celach: spersonalizowane reklamy, wybór spersonalizowanych treści, pomiar reklam i treści, badanie odbiorców oraz ulepszanie usług. Wykorzystanie ich pozwala nam zapewnić Państwu maksymalną wygodę przy korzystaniu z naszych serwisów poprzez zapamiętanie Państwa preferencji i ustawień na naszych stronach.
Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub podobne identyfikatory online (np. identyfikatory oparte na logowaniu, identyfikatory przypisywane losowo, identyfikatory sieciowe) w połączeniu z innymi informacjami (takimi jak rodzaj przeglądarki i informacje w niej zawarte, język, rozmiar ekranu, obsługiwane technologie itp.) mogą być przechowywane lub odczytywane na Twoim urządzeniu celem rozpoznania urządzenia za każdym razem, gdy następuje połączenie z aplikacją lub witryną internetową – w celach tutaj przedstawionych.
W dowolnym momencie mają Państwo możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących przetwarzanych informacji, a także wyrażenia sprzeciwu odnośnie przetwarzania tych danych lub ich wycofania, które na podstawie uzasadnionego interesu nie wymagają Państwa zgody. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej wcześniej zgody. W celu zmiany ustawień (przycisk "USTAWIENIA ZAAWANSOWANE") lub wycofania zgody (przycisk "WYCOFUJĘ ZGODĘ") na przetwarzanie danych, należy wyświetlić okno z ustawieniami, klikając w link "Zmień ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce strony. Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących prywatności oznacza ich akceptację, co będzie skutkowało zapisywaniem danych osobowych opisanych powyżej na Państwa urządzeniach przez wszystkie serwisy internetowe Spółek Grupy INFOR PL.