comment
Artykuł
Data publikacji: 2007-01-30
ZUS - wszystko o formularzach
Płatnicy składek mają obowiązek sporządzania i przekazywania do ZUS określonych dokumentów ubezpieczeniowych za siebie oraz za osoby, za które opłacają składki na ubezpieczenia społeczne lub na ubezpieczenie zdrowotne.
Stan prawny na 16 stycznia 2007 r.
Piotr Gałecki
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Można wyróżnić dwie grupy formularzy: dokumenty zgłoszeniowe oraz dokumenty rozliczeniowe. Pierwsza grupa dokumentów dotyczy zarówno zgłoszenia płatnika składek, jak i osoby ubezpieczonej, a także zmian w tym zgłoszeniu oraz wyrejestrowania z ubezpieczeń. Druga - to przekazywane co miesiąc deklaracje rozliczeniowe oraz imienne raporty miesięczne zawierające m.in. informacje o należnych składkach oraz wypłaconych osobie ubezpieczonej świadczeniach.
Prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych jest istotne nie tylko dla samego płatnika, który może zostać ukarany przez ZUS za nieprawidłowości w tym zakresie, ale także z punktu widzenia osób ubezpieczonych, których składki, w wyniku błędów w formularzach, mogą nie zostać prawidłowo zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, a co za tym idzie - odpowiednia ich część może nie zostać przekazana do OFE.
„Poradnik” ma na celu ułatwić płatnikom składek bezbłędne wypełnianie poszczególnych formularzy. Przedstawiliśmy w nim szczegółowe instrukcje, w jaki sposób należy w każdym z nich wpisywać określone dane, oraz zamieściliśmy wzory wypełnionych formularzy zgłoszeniowych i rozliczeniowych stosowanych na co dzień przez płatników. Na zakończenie udzieliliśmy również odpowiedzi na wątpliwości związane z wypełnianiem i przekazywaniem poszczególnych dokumentów.
Dokumenty zgłoszeniowe
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 227, poz. 1658; dalej s.u.s.) zobowiązuje płatników składek do wypełnienia i dostarczenia do ZUS określonych dokumentów zgłoszeniowych. Dokumenty te dotyczą zarówno ich samych, jak i osób, za które opłacają składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne (np. pracowników).
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie
Książka