Poradnik Gazety Prawnej 38/2006 z 10.10.2006, str. 4
Data publikacji: 03.10.2006
Vademecum dobrego zatrudnienia - część I
Nie jest łatwo wyszukać i zatrudnić dobrego pracownika. Stąd też wdrożenie i konsekwentne prowadzenie prawidłowej polityki zatrudnienia jest kluczowym elementem sprawnie działającego przedsiębiorstwa. Realizacja takiej polityki nie jest możliwa bez znajomości podstawowych przepisów prawa pracy. Vademecum przybliża problematykę prawną dotyczącą zawarcia umowy o pracę, ale także elastycznego kształtowania już istniejącego stosunku pracy.
Stan prawny na 25 września 2006 r.
dr Bartłomiej Latos - radca prawny
Katarzyna Skiba-Kuraszewicz - aplikant prokuratorski
Arkadiusz Skrobich - aplikant radcowski
Tomasz Szarek - aplikant radcowski
Wojciech Zając - radca prawny
Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp. k. Wrocław
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
W pierwszej części opracowania postaramy się pomóc w odróżnieniu umowy o pracę od umów cywilnoprawnych i tzw. samozatrudnienia oraz ułatwić wybór najkorzystniejszego rodzaju zatrudnienia. Wskażemy, jakich informacji może pracodawca żądać od kandydata do pracy i jak powinny one być chronione. Opiszemy poszczególne rodzaje umowy o pracę, żeby ułatwić dokonanie wyboru umowy adekwatnej do potrzeb pracodawcy i oczekiwań pracownika oraz sformułowanie prawidłowego brzmienia takiej umowy. Powiemy, czym różni się kontrakt menedżerski od „zwykłej” umowy o pracę. Podamy zasady zatrudniania obcokrajowca, pracownika tymczasowego i wolontariusza.
W drugiej części Vademecum, która ukaże się w nr. 39 „Poradnika”, wskażemy, jak skutecznie wprowadzić do umowy o pracę zakaz konkurencji oraz zakaz dodatkowego zatrudnienia. Zajmiemy się problematyką organizacji czasu pracy pracownika oraz konstruowaniem motywacyjnego systemu wynagradzania.
Wybór rodzaju zatrudnienia - umowa o pracę, umowy cywilnoprawne, a może samozatrudnienie
Konsekwencją obowiązującej w prawie polskim, z pewnymi wyjątkami, zasady swobody umów jest fakt, iż strony mogą w sposób praktycznie dowolny kształtować stosunek prawny, w ramach którego będzie wykonywana praca.