Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-01-03

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów w zakresie środków trwałych zostało jednakowo uregulowane zarówno w art. 15 i 16 u.p.d.o.p., jak i art. 22 i 23 u.p.d.o.f. Wydatki poniesione na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu bezpośrednio w dacie ich poniesienia.

Jolanta Szymańska, doradca podatkowy Kancelaria A. T. Prelicz, J. Szymańska w Katowicach
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne w trakcie ich użytkowania ulegają zużyciu (umorzeniu). Odpis amortyzacyjny jest rozłożonym w czasie odzwierciedleniem ich zużycia. Wydatki na nabycie środków trwałych są systematycznie, w ratach co miesiąc, co kwartał lub jednorazowo na koniec roku podatkowego, zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu są odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z przepisami podatkowymi. Warunkiem niezbędnym do zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów jest faktyczne użytkowanie środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej.
Poznanie podstawowych pojęć związanych ze środkami trwałymi jest niezbędne dla zrozumienia pojęcia amortyzacji, a w konsekwencji prawidłowego naliczenia odpisów amortyzacyjnych. Wkładka stanowi pierwszą część nowego cyklu „Vademecum księgowego”, w którym będziemy prezentować najistotniejsze dla księgowych problemy i zagadnienia.
Podstawowe unormowania dotyczące amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zawarte są w:
• ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej u.p.d.o.f.),
• ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej u.p.d.o.p.),
• ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.),
• rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U. nr 112, poz. 1317 z późn. zm.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00