Data publikacji: 2005-12-27
PIT 2006
W początkach 2006 r., jak co roku, stajemy przed koniecznością rozliczenia podatku. Ten rok jest pod wieloma względami szczególny. Przede wszystkim definitywnie przechodzi do historii jedna z najchętniej wykorzystywanych ulg - ulga remontowa. Jest to dla wielu z nas ostatnia szansa, by zaoszczędzić - warto z niej skorzystać, bo gra toczy się przecież o kilka tysięcy złotych zwrotu. By uzyskać zwrot, trzeba bardzo wnikliwie i pieczołowicie wypełnić załącznik PIT/D, który po ostatnich zmianach jest dość skomplikowany. Trudności może też przysporzyć pomniejszenie ulgi o odpisy z lat poprzednich. „Poradnik” pomoże Państwu z sukcesem przebrnąć przez podatkowe zawiłości. Poza tym można stwierdzić, że ogólnie wzrosła ranga przepisów fiskalnych, nie tylko tych dotyczących ulg. Dzieje się tak choćby z tego powodu, że w wyniku zamrożenia progów płacimy fiskusowi coraz więcej. Warto zatem wiedzieć, jak się zachować i jak zaoszczędzić przy rozliczeniu.
Paweł Tomczykowski
Stan prawny na 1 stycznia 2006 r.
Przypomnijmy, że ostateczny termin do dokonania rozliczeń za 2005 r. przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych upływa 2 maja 2006 r. (30 kwietnia to niedziela, a 1 maja - święto). Nie warto jednak zwlekać, zwłaszcza jeżeli oczekujemy zwrotu nadpłaty. Zakończenie roku wiąże się również z szeregiem obowiązków ciążących na płatnikach.
Mamy nadzieję, że „Poradnik” pomoże Państwu prawidłowo wywiązać się z obydwu tych ról: podatnika i płatnika - przez wyjaśnienie mogących powstać wątpliwości w tym zakresie oraz ułatwienie wyboru i wypełnienia właściwych dokumentów. Ostatnia część to właśnie wypełnione wzory nieodzownych formularzy, które publikujemy jako jedni z pierwszych na rynku.
Nowości w przepisach
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozostają praktycznie bez zmian. Niemniej jednak kilka nowości weszło w życie z dniem 1 stycznia 2006 r. Najistotniejsze z nich opisujemy poniżej.
Zwrot części VAT w związku z wydatkami budowlanymi
1 stycznia 2006 r. zaczęło obowiązywać nowe zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych. Obejmuje ono otrzymane przez osoby fizyczne kwoty zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części (art. 21 ust. 1 pkt 123 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; t.j.
Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm.
Dz.U. z 2005 r. nr 180, poz. 1495; dalej
u.p.d.o.f.). Zwroty, o których tu mowa, dotyczą wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. i ograniczone są do wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT w wysokości 7%, a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane VAT. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków jest faktura VAT wystawiona dla osoby fizycznej. Zwroty otrzymywane są na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468).