comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-12-13
Regulaminy w prawie pracy
Obowiązujące pracownika przepisy to nie tylko kodeks pracy i rozporządzenia. Wiążą go też inne normy, które konstruują prawa i obowiązki podwładnych, a często doprecyzowują ogólne zapisy kodeksowe.
Daria Gąglewska, Urszula Niemiec
Stan prawny na 6 grudnia 2005 r.
Są to wewnętrzne źródła prawa pracy, do których zaliczamy układy zbiorowe pracy, regulaminy i statuty, obowiązujące jedynie pracodawcę i pracowników objętych ich treścią. Dzięki temu, iż (w odróżnieniu od ustaw i rozporządzeń) nie mają one charakteru powszechnego, możliwe jest za ich pomocą pełne skonkretyzowanie praw i obowiązków pracodawcy i pracowników oraz zasad postępowania w firmie, z uwzględnieniem jej specyfiki, rodzaju i formy działalności.
Ustalenie źródeł prawa pracy w firmie ma decydujące znaczenie dla szefa i podwładnych, gdyż stanowią one podstawę indywidualnych uprawnień pracowniczych. Uprawnienia w nich zawarte mogą być w razie naruszenia dochodzone przez pracowników w sądach.
W „Poradniku” przedstawiamy wszystkie rodzaje wewnętrznych aktów prawnych, poczynając od różnorakich regulaminów poprzez układy zbiorowe, a na statutach kończąc. Skupiamy się przy tym na praktycznych aspektach prezentowanej problematyki, eksponując możliwe trudności, pułapki i ich zgodne z prawem rozwiązania. Regulaminy są bowiem niejednokrotnie nawet ważniejszym źródłem uprawnień pracownika niż sama umowa, stąd tak istotne jest ich należyte sformułowanie. Ponadto właściwe ustalenie postanowień regulaminów lub układów z indywidualnym podejściem do danego zakładu pracy niewątpliwie ułatwia prawidłowe jego funkcjonowanie i sprawne zarządzanie.
Regulamin pracy
Regulamin pracy jest podstawowym aktem regulującym zasady, na których funkcjonuje
dany zakład pracy. Regulamin ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Obowiązek wprowadzenia regulaminu ciąży na pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 osób.
Zasady
Podstawowe regulacje dotyczące regulaminów pracy zawarte są w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 167, poz. 1398). Zgodnie z art. 104 § 1 k.p., regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Regulamin pracy jest aktem wykonawczym do kodeksu, a więc jest zbiorem przepisów niższej rangi. Zajmuje wraz z regulaminem wynagradzania najniższe miejsce w hierarchii źródeł prawa pracy, zatem nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy prawa pracy wyższej rangi, takie jak kodeks pracy lub układ zbiorowy.
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka