comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-07-26
VAT w eksporcie
Halina Kwiatkowska
partner w Kancelarii Chałas i Wspólnicy
Krzysztof Lenart
aplikant radcowski
Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).
Vademecum przybliża najważniejsze problemy, jakie mogą pojawić się w związku z koniecznością stosowania przepisów podatkowych w tym zakresie. Wskazuje, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, na czym polega eksport pośredni i bezpośredni, a także kiedy zachodzi obowiązek zwrotu podatku.
Dla uznania danej dostawy za eksport bez znaczenia pozostaje status nabywcy towarów. Wyłącznymi elementami kwalifikacyjnymi są bowiem - zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zw. z art. 2 pkt 8 tej ustawy:
• wywóz towarów z Polski poza granice Wspólnoty,
• wykonanie czynności dostawy polegającej na przeniesieniu prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również na wydaniu towarów na podstawie umowy komisu, dzierżawy, najmu, leasingu lub innej o podobnym charakterze
• dowód wywozu towarów, którym jest potwierdzenie wywozu przez urząd celny określony w przepisach celnych.
W konsekwencji nie stanowi eksportu wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego (mamy wówczas do czynienia z dostawą wewnątrzwspólnotową), czy też zbycie towarów na terytorium Polski na rzecz podmiotu zagranicznego, który nie wywozi ich następnie poza terytorium krajów Wspólnoty.
Ustawa o VAT za kraje Wspólnoty uznaje terytoria państw członkowskich z wyłączeniem części wchodzących w ich skład obszarów, np. włoskich Livigno, Campione d’Italia, część jeziora Lugano, greckiej Góry Athos, fińskich Wysp Alandzkich, co oznacza, że wywóz towarów do obszarów wyłączonych będzie na potrzeby VAT eksportem.
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie