Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-01

Wszystko o emeryturach

Warunki uzyskania emerytury oraz sposób obliczania jej wysokości są zróżnicowane w zależności od tego, do której grupy wiekowej się zaliczamy. Najmłodsi z nas, urodzeni po 31 grudnia 1968 r., otrzymają w przyszłości emeryturę przyznawaną i obliczaną według nowych zasad - zarówno z ZUS-u, jak i z zakładu emerytalnego (na podstawie oszczędności zgromadzonych w OFE). Jeśli urodziliśmy się przed 1949 r., nadal możemy przechodzić na „starą” emeryturę, w tym również na emeryturę bez względu na wiek, w obniżonym wieku lub z niższym stażem ubezpieczeniowym. Jeśli natomiast zaliczamy się do średniej grupy wiekowej (urodzonych w latach 1949-1968), co do zasady, przechodzimy na emeryturę według nowych reguł, a z możliwości uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych możemy skorzystać, pod pewnymi dodatkowymi warunkami, do końca 2006 r. Zapewne dla niektórych z nas ustawodawca przedłuży możliwość nabywania emerytury na „starych zasadach”, wprowadzając w niedalekiej przyszłości emerytury pomostowe.

Dariusz Noszczak
Stan prawny na 7 czerwca 2005 r.
Jeśli nie spełniamy jeszcze wszystkich warunków wymaganych do przyznania emerytury, ale mamy długi staż pracy, zostaliśmy zwolnieni przez pracodawcę z określonych przyczyn lub pozbawieni renty, mamy pod pewnymi warunkami możliwość otrzymania świadczenia przedemerytalnego przyznawanego i wypłacanego obecnie przez ZUS.
W „Poradniku” omawiamy szczegółowo warunki, jakie musimy spełnić, aby uzyskać emeryturę oraz świadczenie przedemerytalne. Najwięcej uwagi poświęciliśmy wcześniejszym emeryturom. Ich uzyskanie jest bowiem obwarowane dodatkowymi wymogami, uzależnionymi najczęściej od tego, do jakiej grupy zawodowej się zaliczamy, a o przyznaniu świadczenia mogą decydować szczegóły, o których nie każdy z nas musi pamiętać. Wskazujemy, od czego zależy wysokość naszej przyszłej emerytury, przedstawiając w praktyczny sposób zasady jej obliczania. Nie mogliśmy również pominąć kwestii właściwego dokumentowania okresów ubezpieczeniowych oraz osiągniętych wynagrodzeń.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00