comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-03-15
Jak korzystnie rozliczyć się z fiskusem
Każdy podatnik, bez względu na źródło uzyskiwanych przychodów, szuka sposobów na obniżenie podatków. Polski system prawa podatkowego przewiduje kilka takich rozwiązań, które pozwalają na obniżenie płaconych podatków dochodowych, ale ich efektywność jest różna. Dlatego istotna jest kwestia racjonalnego planowania podatkowego. Może się to okazać szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorców.
Agnieszka Ziółkowska
Stan prawny na 8 marca 2005 r.
Dostępność możliwości i skorzystanie z różnych opcji zależne są od źródła, z którego podatnicy osiągają przychody. Jeśli chodzi o sposoby obniżenia podatku dochodowego, największe możliwości mają przedsiębiorcy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednak również przy innych źródłach przychodów, takich jak umowa o pracę czy umowa zlecenia, istnieją rozwiązania pozwalające na obniżenie płaconych podatków.
W tej publikacji przedstawiamy różne warianty tych sposobów i wymiar oszczędności, jaki dzięki nim uzyskujemy. Koncentrujemy się na dwóch najbardziej powszechnych źródłach przychodów, jakimi są: umowa o pracę i pozarolnicza działalność gospodarcza.
Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na to, że opracowanie, które macie przed sobą, w sposób najbardziej kompleksowy zajmuje się tematyką rozliczeń z fiskusem. Dlatego - poza przybliżeniem możliwości korzystnego zminimalizowania płaconych podatków - prezentujemy też zagadnienia związane z rozliczeniem podatkowym za rok 2004. Przypomnimy Państwu, z jakich ulg można jeszcze skorzystać, które odliczenia są już nieaktualne oraz jak prawidłowo wypełnić druki formularzy.
Pracownicy
Uzyskanie podatkowych efektów oszczędnościowych przy dochodach uzyskiwanych ze stosunku pracy wymaga bardziej woli pracodawcy, który zatrudnia pracownika, niż działań samego pracownika.
Jednak, jak postaramy się wykazać, oszczędności pracownika często przekładają się na korzyść dla pracodawcy, co powoduje, że w istocie korzyści są obopólne. Korzyść dla pracodawcy wynika m.in. z tego, że wszelkie wydatki poczynione na rzecz pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów, co wyraźnie potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 29 marca 1995 r. (nr PO 6-722--134/WK/95). Warunkiem jest, aby dane świadczenie nie było wyłączone z kosztów na podstawie:
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka