Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-02-08

Koszty podatkowe w 2005 roku

Ogólne zasady zaliczania wydatków do kosztów od lat pozostają niezmienne. Nie znaczy to jednak, że nie zmieniają się szczegółowe regulacje w tym zakresie. Nowelizacje, które weszły w życie od 1 stycznia 2005 r., przyniosły dwie zasadnicze zmiany w zakresie kosztów podatkowych:

Konrad Piłat
Stan prawny na 1 lutego 2005 r.
• dotyczące momentu zaliczania wynagrodzeń do kosztów uzyskania przychodów,
• wprowadzenie zasad zaliczania do kosztów korekt VAT dotyczących środków trwałych.
Od 1 stycznia 2005 r. weszły także różnego rodzaju zmiany porządkujące - dostosowujące przepisy dotyczące kosztów do innych nowych regulacji. Przykładowo można tu wymienić zasady ustalania amortyzacji częściowo nieodpłatnego nabytego środka trwałego. W pierwszej części opracowania skupimy naszą uwagę właśnie na tych nowych rozwiązaniach.
W drugiej części przedstawimy zagadnienia budzące najwięcej wątpliwości. W szczególności warto zwrócić uwagę na rozdział dotyczący leasingu operacyjnego samochodów i tzw. czynszu inicjalnego - temat ten bowiem bardzo często budzi wątpliwości podatników. Kolejny temat, który został potraktowany szczególnie, to możliwości przyspieszenia amortyzacji. Przepisy o amortyzacji zawierają bowiem wiele alternatywnych możliwości - dobra ich znajomość jest więc bardzo ważna dla podatników i pozwala im dostosować amortyzację do ich polityki podatkowej (co wcale nie zawsze musi oznaczać maksymalne skrócenie okresów amortyzacji).
W opracowaniu, które macie Państwo przed sobą, wiele miejsca poświęcamy także na odpowiedzi na konkretne pytania Czytelników, dotyczące m.in. kosztów przeprowadzenia audytu według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości czy też możliwości zaliczenie do kosztów podatkowych odszkodowania dla kontrahenta.
Zasady zaliczania do kosztów różnego rodzaju wynagrodzeń
Od 1 stycznia 2005 r. weszły w życie zmiany przepisów regulujących moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń. Celem tego przepisu jest zmobilizowanie pracodawców do terminowego wypłacania wynagrodzeń.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00