Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-12-07

Co możemy zaliczyć do kosztów?

Podstawa obliczania podatku (czyli dochód) to różnica między osiągniętymi przychodami a związanymi z nimi kosztami. O ile pojęcie przychodu jest w miarę jasne i stosunkowo rzadko jest przyczyną konfliktów między podatnikami a fiskusem, o tyle nie możemy tego powiedzieć o kosztach uzyskania przychodu. Od momentu wejścia w życie ustaw podatkowych unormowania dotyczące tej materii nasuwają bowiem wiele wątpliwości. Najczęściej spotykane problemy to: ustalenie związku kosztu z przychodem, zasady przyporządkowywania kosztu do okresu, którego on dotyczy, dokumentowanie i zasady zaliczania w koszty wierzytelności nieściągalnych.

Konrad Piłat
Stan prawny na 23 listopada 2004 r.
Z każdym rokiem przepisy dotyczące kosztów są przez ustawodawcę modyfikowane i rozbudowywane. Dotyczy to zwłaszcza katalogu wydatków niemieszczących się w ustawowej definicji. Z jednej strony przyczynia się to do uszczegółowiania przepisów, z drugiej jednak powoduje, że są one bardzo kazuistyczne i tym samym coraz trudniejsze do opanowania.
„Poradnik” wychodzi naprzeciw tym trudnościom i stanowi przydatne kompendium wiedzy o kosztach. W pierwszej części skupiamy uwagę na regulacjach związanych z różnymi rodzajami działalności gospodarczej i sprawiających podatnikom najwięcej trudności. Natomiast problemom bardziej szczegółowym poświęcamy ostatnią część prezentującą odpowiedzi na konkretne problemy. Całość tematu jest zobrazowana bogatym orzecznictwem NSA (w dużej części niepublikowanym) i licznymi wyjaśnieniami organów podatkowych, na które możemy powoływać się w sporach z fiskusem. Nie zabraknie również przykładów i porad rozstrzygających pojawiające się w praktyce trudności.
Koszty w prawie podatkowym
Niewątpliwie wszyscy słyszeliśmy o podstawowej zasadzie dotyczącej kosztów uzyskania przychodów. Są to po prostu koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.
W przypadku ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 210, poz. 2135; dalej u.p.d.o.p.) zawarta jest ona w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. i brzmi:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00