Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-05-25

Czas pracy w firmie

Czas pracy strony stosunku pracy mogą kształtować na podstawie różnych systemów, stosując specyficzne dla nich normy pracy - dobowe i tygodniowe, okresy rozliczeniowe, rozkłady czasu pracy itp. Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy wiąże się z rewolucyjnymi wręcz zmianami w zakresie kształtowania czasu pracy. Zmodyfikowano rozwiązania już istniejące, wprowadzono również zupełnie nowe instytucje (prawo do odpoczynku, obowiązek informowania na piśmie o warunkach zatrudnienia itp.). Część z nich jest wynikiem implementacji na grunt polskiego prawa pracy rozwiązań unijnych.

Anna Lerkowska
Stan prawny na 24 maja 2004 r.
To opracowanie ma być dla Państwa swoistym przewodnikiem po nowych rozwiązaniach i dokonanych zmianach. Zakładamy, że pomoże ono pracodawcom w wyborze najbardziej korzystnego systemu czasu pracy i dostosowania go do specyfiki prowadzonej działalności oraz wykorzystania potencjału osób zatrudnionych.
Z uwagi na fakt, iż nowe rozwiązania kodeksowe mogą przysparzać problemów, a co najmniej wywoływać wątpliwości - najistotniejsze zagadnienia zostały zobrazowane przykładami.
W tym opracowaniu przedstawimy także Państwu najważniejsze dla praktyki tezy orzecznictwa Sądu Najwyższego. W przypadku uregulowań wynikających z dyrektyw unijnych wyjaśnimy również, jak należy interpretować te często niejednoznaczne i ogólne przepisy zgodnie z „duchem dyrektyw”.
Czas pracy
Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.), przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się w ramach stosunku pracy do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Czasem pracy jest zaś czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.) - nie zawsze oznacza to realne i efektywne świadczenie pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00