Data publikacji: 2004-05-04
Nowe obowiązki podatnika VAT
Od 1 maja br., czyli od dnia akcesji naszego kraju do UE, obowiązuje większość postanowień nowej ustawy o VAT. Jest to najważniejszy akt prawny dla dużej grupy polskich przedsiębiorców. Wejście w życie jego postanowień spowodowało radykalną zmianę nastawienia podatników do sposobu rozliczania i płacenia VAT-u. Polski system podatku VAT stał się bowiem integralną częścią europejskiego systemu rozliczeń. Ustawa jest bardzo skomplikowana i jej praktyczne zastosowanie może sprawiać podatnikom trudności. Pojawiły się w niej nowe obowiązki, a ustawodawca nie dał zbyt wiele czasu na zapoznanie się z jej przepisami, a tym samym dostosowanie się do nowych wymogów. W cyklu „VAT w 2004 roku”, którego drugą część właśnie prezentujemy, szczegółowo omawiamy nowe rozwiązania w tym zakresie.
Luiza Boczek, Paweł Tomczykowski
doradcy podatkowi
Stan prawny na 27 kwietnia 2004 r.
W pierwszej części omówiono działania związane z samym faktem wejścia w życie nowej ustawy, zawarto informacje dotyczące unijnego porządku prawnego oraz nowe uprawnienia polskich podatników z tym związane. Przybliżono czynności rejestracyjne wymagane w przypadku każdej z kategorii podatników. Opisano zarówno przedmiot, jak i podmiot opodatkowania oraz zasady dokonywania rozliczeń podatku i jego zwrotu.
W drugiej części wskazujemy na podstawę opodatkowania, stawki VAT, miejsce świadczenia usług, transakcje wewnątrzwspólnotowe, transakcje trójstronne, sprzedaż wysyłkową, nowe środki transportu, opodatkowanie przy likwidacji działalności, bazę podatników oraz system VIES. Szczegółowo omawiamy dokumentację podatkową (w tym: deklaracje podatkowe, kwartalną informację podsumowującą, faktury VAT, ewidencje, kasy rejestrujące oraz terminy przechowywania dokumentów). Pokrótce omawiamy też procedury szczególne.
Podstawa opodatkowania
Zasady ogólne
Podstawą opodatkowania w podatku VAT, co do zasady, jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.