comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-04-13
Podatek liniowy dla przedsiębiorców
Podatnicy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych mają w zasadzie do wyboru trzy formy opodatkowania: tzw. zasady ogólne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. W przypadku pierwszej z tych form mamy obecnie możliwość wybierania pomiędzy opodatkowaniem według skali podatkowej i według liniowej 19% stawki PIT.
Marek Kutarba
Stan prawny na 13 kwietnia 2004 r.
Od 1 stycznia 2004 r. wprowadzono rozwiązanie, które przewiduje, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą wybrać nową formę płacenia podatku. Z pewnym uproszczeniem można przyjąć, że forma ta polega na tym, że od dochodu wyliczonego w dość konwencjonalny dla działalności gospodarczej sposób i za cenę rezygnacji z możliwości dokonywania odliczeń (z nielicznymi wyjątkami) oraz korzystania ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem (co do zasady, bo ten akurat wyjątek można dość łatwo obejść) podatnik opłaca podatek według stałej, 19% stawki.
Opłacanie podatku liniowego wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami, jak np. rejestracja NIP i VAT dla celów podatkowych czy prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
W opracowaniu zostały szczegółowo omówione zasady opodatkowania przedsiębiorców stawką liniową oraz wiążące się z tym obowiązki i uprawnienia. Wskazano też korzyści płynące z wyboru tej formy opodatkowania.
Wybór stawki liniowej
W tym roku po raz pierwszy podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczaną na tzw. zasadach ogólnych, mają do wyboru dwie formy opodatkowania:
• dotychczasową, gdzie podatek wylicza się według skali podatkowej ze stawkami 19, 30 i 40% oraz kwotą zmniejszającą podatek w pierwszym przedziale skali (czyli według stawek progresywnych),
• nową, w której dochód podatnika opodatkowany jest stałą stawką 19%, bez prawa do pomniejszania podatku o kwotę zmniejszającą podatek i prawa do wspólnych rozliczeń (z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci) oraz bez prawa do korzystania z większości ulg i odliczeń.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka