Data publikacji: 28.06.2018
Jak rozpocząć i prowadzić budowę
Rok 2004 jest sprawdzianem i jednocześnie wyzwaniem dla wszystkich, którzy zdecydują się na budowę domu. Niewątpliwie osoby rozpoczynające inwestycję w tym roku będą ją realizowały w odmiennych warunkach niż ich poprzednicy. Zaszło bowiem wiele zmian w prawie budowlanym i podatkowym - zlikwidowano większość ulg i odliczeń, a od 1 maja 2004 r. wzrośnie VAT na materiały budowlane.
Piotr Kuczyński
Dotychczasowe obserwacje rynku i napływu wniosków o pozwolenie na budowę nie wskazują na zahamowanie inwestycji. Zmieni się natomiast z pewnością podejście inwestorów. Domy będą wznoszone szybciej, a prace nie będą, często sztucznie, przeciągane w czasie. W latach poprzednich nierzadko decydowano się na wydłużenie czasu budowy, by skorzystać z odliczeń od podatku, a z uwagi na to, że limity ulegały waloryzacji, ostateczna kwota odliczeń co roku ulegała zwiększeniu. W chwili obecnej takie postępowanie nie ma racji bytu. Inwestorzy prywatni, korzystający w większości z kredytów, będą dążyli do jak najszybszego zakończenia prac, by ograniczyć koszty. Może zatem okazać się, że rok 2004 będzie kolejnym „rekordowym” pod względem liczby domów oddanych do użytku. W 2003 r. oddano ponad 117 000 domów, a zatem prawie 3-krotnie więcej niż dwa lata wcześniej.
Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?
Samo podjęcie decyzji o budowie domu zapoczątkowuje proces składający się z kilku etapów. W uproszczeniu można je podzielić na:
• zakup działki (wybór, akt notarialny, podatki i opłaty, wpis w księdze wieczystej),
• formalności (uzyskanie niezbędnych zezwoleń, wybór projektu, wybór ekipy budowlanej, ustanowienie kierownika budowy, pozwolenie na budowę),
• proces inwestycyjny (realizacja budowy, wpisy w dzienniku budowy, tablica informacyjna, kontrole),
• odbiór budynku (odbiory techniczne, inwentaryzacja).
Działka budowlana
Nie każda działka może być uznana za budowlaną. To, jaki jest jej charakter, określają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.