comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-02-10
Podatek liniowy dla przedsiębiorców - deklaracja PIT-5
Od 1 stycznia br. podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych mogą korzystać z tzw. liniowej 19-procentowej stawki PIT. Nowej formie rozliczeń towarzyszy pojawienie się nowego formularza rozliczeniowego, na którym tak płacony podatek będzie rozliczany w okresach miesięcznych.
Marek Kutarba
Zaliczki, terminy, deklaracje
Od 1 stycznia 2004 r. ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 202, poz. 1956) - dalej p.d.o.f. - przewiduje, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą wybrać nową formę płacenia podatku, która określona jest szczegółowo w art. 30c p.d.o.f. Z pewnym uproszczeniem można przyjąć, że forma ta polega na tym, że od dochodu wyliczonego w dość konwencjonalny dla działalności gospodarczej sposób, za cenę rezygnacji z możliwości dokonywania odliczeń ulg i korzystania ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem, podatnik opłaca podatek według stałej stawki podatku, która wynosi 19 proc.
Zgodnie z art. 44 ust. 6 p.d.o.f., fakt opłacania podatku w tej formie nie zwalnia jednak podatnika z obowiązku składania deklaracji miesięcznych (podatnicy ci będą też musieli rozliczać podatek z działalności gospodarczej w odrębnym zeznaniu).
ZAPAMIĘTAJ
Zaliczki miesięczne od przychodów z działalności gospodarczej, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku. W przypadku podatku opłacanego według stawki liniowej jest to deklaracja PIT-5L.
Sposób wypełnienia deklaracji PIT-5L
Z uwagi na to, że z wypełnieniem części A. i B. deklaracji nie powinno być żadnych kłopotów (zawiera informacje o podatniku), nasze wyjaśnienia zaczniemy od razu od części C. Wcześniej przyjmijmy tylko dla potrzeb przykładu wypełnienia tej deklaracji, że nasz podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu 2004 r.
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka