Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-06-10

Wszystko o urlopach pracowniczych

Kiedy mówimy o „urlopie”, przeważnie myślimy o urlopie wypoczynkowym regulowanym przepisami kodeksu pracy - jest on bowiem urlopem, z którego korzystamy najczęściej. Właśnie ten typ urlopu oraz zasady jego udzielania bardzo szczegółowo omawiamy w pierwszej części, w dalszej kolejności przedstawiamy urlopy wypoczynkowe należne różnym grupom zawodowym. Ale oczywiście urlop wypoczynkowy nie jest jedynym rodzajem urlopu, pracownik może skorzystać np. z urlopu bezpłatnego. Istnieją także różne typy urlopów „specjalnych” przysługujących poszczególnym grupom zawodowym, a ponadto urlop macierzyński, wychowawczy, urlopy okolicznościowe, dla poratowania zdrowia i inne - wszystkie te urlopy także prezentujemy w tym opracowaniu.

Maciej Berek
Stan prawny na 5 czerwca 2003 r.
Prawo do urlopu wypoczynkowego jest prawem o konstytucyjnej podstawie, zgodnie bowiem z art. 66 ust. 2 konstytucji, pracownik ma prawo do corocznych płatnych urlopów. Uszczegółowienie tej normy odnajdujemy w dziale siódmym ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 200, poz. 1679) oraz w wydanym na podstawie art. 173 kodeksu pracy rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 i Dz.U. z 2002 r. nr 214, poz. 1810). Urlop jest świadczeniem należnym każdemu pracownikowi, a więc osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Kiedy przysługuje urlop
Jeżeli ktoś wykonuje pracę na zasadach takich jak pracownik - tzn. wykonuje pracę określoną co do rodzaju, na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego, za wynagrodzeniem, w okolicznościach, w których spełnione są cechy stosunku pracy - to może domagać się stwierdzenia przez sąd, że jest zatrudniony w ramach stosunku pracy. Nawet jeśli z daną osobą zawarto umowę cywilnoprawną (np. umowa zlecenia) albo zatrudniono bez jakiejkolwiek umowy, ale charakter łączącego strony umowy stosunku będzie odpowiadał cechom stosunku pracy - sąd jest uprawniony orzec, że strony łączy relacja pracownik - pracodawca. Stwierdzenie przez sąd, że dana osoba jest zatrudniona w ramach stosunku pracy, będzie natomiast upoważniało pracownika do domagania się od zatrudniającego go podmiotu wszelkich świadczeń należnych z tytułu stosunku pracy, w tym także urlopu. Jeżeli ktoś świadomie godzi się na zarobkowanie w ramach umowy cywilnoprawnej, to musi liczyć się z tym, że przepisy o urlopach nie będą miały do niego zastosowania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00