comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-04-01
Prawidłowa amortyzacja w opinii NSA
Zmiana przeznaczenia budynku
Do celów podatkowych ulepszenie środka trwałego obejmuje: adaptację, modernizację, przebudowę, rozbudowę oraz ich rekonstrukcję. Mimo że przepisy nie precyzują tych pojęć, w praktyce przyjęto uważać, że adaptacja to przystosowanie, przeróbka składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż jego pierwotne przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych; przebudowa to zmiana istniejącego stanu na inny, powodujący dostosowanie do pełnienia innych funkcji, zmianę warunków technicznych lub własności użytkowych, natomiast rozbudowa to powiększenie składnika majątkowego.
(...) W rozpoznawanej sprawie spółka kwestionuje nieuznanie przez organy podatkowe za koszty uzyskania przychodów wydatków poczynionych na dzierżawione przez spółkę budynki, a przeznaczone przez nią na prowadzenie działalności gospodarczej.
Jak wynika z przedłożonego sądowi materiału dowodowego w sprawie, spółka na podstawie umowy dzierżawy (...) przejęła w celu prowadzenia działalności handlowej i usługowej dziesięć budynków chlewni w celu przeznaczenia na magazyny, w tym jeden budynek z przeznaczeniem na biuro. Na uwagę zasługuje fakt, że wydzierżawiący, tj. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „H.” s.c., nabył przedmiotowe budynki (...) jako tuczarnia żywca. Taką też nazwę miał powyższy obiekt, tzn. Zakład Tuczarni Żywca.
Zważywszy rodzaj prowadzonej przez skarżącą spółkę działalności, a mianowicie handel cukrem, jest rzeczą oczywistą, iż dzierżawione budynki po byłej chlewni musiały być adaptowane, nie zaś remontowane. O takim charakterze poniesionych przez spółkę wydatków świadczy fakt, że stan techniczny, sanitarny dzierżawionych przez nią budynków nie pozwalał na prowadzenie przez nią działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki poczynione przez spółkę na ulepszenie środków trwałych stanowią inwestycje w obcych środkach trwałych i tworząc nowy obiekt budowlany na cudzym gruncie, tj. linię kablową do zasilania magazynów, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów i jako takie podlegają amortyzacji. W tym miejscu należy wyjaśnić, iż do celów podatkowych ulepszenie środka trwałego obejmuje: adaptację, modernizację, przebudowę, rozbudowę oraz ich rekonstrukcję. Mimo że przepisy nie precyzują tych pojęć, w praktyce przyjęto uważać, że adaptacja to przystosowanie, przeróbka składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż jego pierwotne przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych; przebudowa to zmiana istniejącego stanu na inny, powodujący dostosowanie do pełnienia innych funkcji, zmianę warunków technicznych lub własności użytkowych, natomiast rozbudowa to powiększenie składnika majątkowego. W świetle tak zdefiniowanych pojęć ocena dokonanych przez spółkę robót i ocena poniesionych przez spółkę wydatków jako wydatków na ulepszenie obcego środka trwałego są ze wszech miar prawidłowe. (...)
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie
Książka