Data publikacji: 03.07.2018
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości
Znaczenie ram konceptualnych
Ramy konceptualne definiują fundamentalne cele, założenia, koncepcje i zasady sprawozdawczości finansowej i stanowią ogólną teoretyczną strukturę rachunkowości finansowej dostarczającą wytycznych do formułowania praktyk rachunkowości. Ramy konceptualne są oparte na zdefiniowaniu podstawowych celów sprawozdawczości finansowej. Opracowywane są zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.
W Stanach Zjednoczonych prace nad projektem ram konceptualnych rozpoczęła powołana w 1973 r. Rada Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB), która w latach 1978-1985 opublikowała sześć dokumentów dotyczących koncepcji rachunkowości finansowej (Statements of Financial Accounting Concepts - SFAC). Wysiłki na rzecz sformułowania fundamentalnych koncepcji rachunkowości podejmowano także w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.
Na forum międzynarodowym w zakresie harmonizacji rachunkowości najważniejszą rolę odgrywają ramy konceptualne Komitetu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opracowane w 1989 r.
Ramy konceptualne MSR nie są Międzynarodowym Standardem Rachunkowości i nie dotyczą zagadnień szczegółowych. Określają natomiast cele sprawozdawczości finansowej, definiują podstawowe założenia leżące u jej podstaw oraz ogólne zasady, jakimi należy się kierować przy sporządzaniu sprawozdań finansowych, a także wyznaczają cechy jakościowe informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych. Stanowią podstawę opracowywania nowych standardów i rewizji istniejących standardów międzynarodowych oraz krajowych regulacji rachunkowości. Dlatego też odnoszą się one do sprawozdań finansowych ogólnego przeznaczenia, sporządzanych przez przedsiębiorstwa nastawione na zysk, bez względu na rodzaj prowadzonej przez nie działalności na formę własności.
Ramy konceptualne MSR definiują:
• cele sprawozdawczości finansowej,
• fundamentalne założenia rachunkowości,
• cechy jakościowe informacji finansowych,
• podstawowe elementy sprawozdań finansowych (definicje i zasady uznawania),