comment
Porada
Data publikacji: 2002-09-24
KONSEKWENCJE ROZWIĄZANIA SPÓŁKI CYWILNEJ
PYTANIE
Prowadzimy z mężem spółkę cywilną. Ponieważ ostatnio mamy mało zamówień, podjęłam pracę w innej firmie na pełny etat. W spółce opłacam tylko składkę zdrowotną. Chcemy rozwiązać spółkę tak, żeby mąż sam prowadził działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jak rozwiązać spółkę? Co z majątkiem spółki? Jakie konsekwencje to za sobą pociągnie? - Elżbieta C. z Marek.
ODPOWIEDŹ
Zmiana formy prowadzenia działalności gospodarczej pociąga za sobą konieczność dokonania wielu czynności i wiąże się z licznymi obowiązkami, zwłaszcza na gruncie przepisów podatkowych.
WYJAŚNIENIE
Stan faktyczny opisany w pytaniu jest zbyt skąpy, by udzielić dokładnej, zwięzłej, a jednocześnie wyczerpującej informacji. Zwłaszcza nie wiadomo, w jakiej formie wspólnicy opłacali podatek dochodowy (na zasadach ogólnych, czy w postaci zryczałtowanej), czy spółka była podatnikiem podatku VAT, akcyzowego oraz czy używała kas fiskalnych. Istotną kwestią dla oceny skutków cywilnoprawnych rozwiązania spółki, której wspólnikami byli małżonkowie, jest także istniejący między nimi ustrój majątkowy.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right