Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-01-29

Metody na podatki - odliczenia i ulgi podatkowe

Oprócz odliczeń od dochodu mamy również możliwość dokonywania odliczeń od podatku w ramach ulg określonych w przepisach art. 27a-27c u.p.d.o.f. Niestety, rok 2001 był ostatnim, w którym mogliśmy korzystać z wielu tych ulg.
Odliczenia wymienione w art. 27a u.p.d.o.f. (tzw. duża ulga mieszkaniowa, ulga na nabycie gruntu pod budowę domu, ulga z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, ulga remontowa, na zakup przyrządów i pomocy naukowych, na dojazdy dzieci do szkoły, na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe, na kształcenie w szkole wyższej) przysługują wyłącznie tym podatnikom, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, tj. przebywają w Polsce powyżej 183 dni w roku, a ich dochody ze wszystkich źródeł przychodów (w tym położonych za granicą) są opodatkowane w Polsce. Natomiast nie mogą z niej korzystać osoby objęte ograniczonym obowiązkiem podatkowym, np. zatrudnieni w Polsce cudzoziemcy, którzy płacą podatek wyłącznie od uzyskanych tu dochodów ze stosunku pracy. Co do zasady wymienione ulgi przysługują niezależnie od tego, czy dochód opodatkowany jest według skali podatkowej (na zasadach ogólnych), czy w formie zryczałtowanego podatku dochodowego opłacanego w postaci ryczałtu ewidencjonowanego (w przypadku tych podatników podstawą dokonywania odliczeń jest art. 14 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który odsyła do zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możliwości korzystania z ulgi nie mają natomiast podatnicy karty podatkowej oraz osoby osiągające wyłącznie dochody opodatkowane w sposób zryczałtowany na podstawie art. 28 i 30 u.p.d.o.f. (m.in. ze sprzedaży nieruchomości, dywidend, z tytułu wygranych w konkursach i grach losowych).
Składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne
Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z obowiązującą skalą podatkową, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika lub pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00