Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2002-01-08

Leasing i wynajem długoterminowy

Zanim firma leasingowa podpisze z danym przedsiębiorcą umowę leasingową jego sytuacja finansowa poddawana jest weryfikacji. Dokonuje się jej na podstawie dostarczonych przez przyszłego leasingobiorcę dokumentów. Ich katalog uzależniony jest od praktyki przyjętej przez firmę leasingową, a także wartości przedmiotu leasingu. Najczęściej wymagane dokumenty to:
•  wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
•  numer REGON, NIP,
•  zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiąganych obrotach i o niezaleganiu z podatkami,
•  zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie społeczne,
•  opinia banku o ewentualnym zadłużeniu i terminowości regulowania zobowiązań,
•  umowa spółki (w przypadku spółki cywilnej) lub aktualny wypis z rejestru handlowego (w przypadku spółek prawa handlowego).
Powyższy katalog, jeśli wymaga tego specyfika transakcji leasingowej, może być rozszerzony m.in. o koncesję lub zezwolenia na prowadzenie określonej działalności gospodarczej lub o bilans czy rachunek wyników.
Nie tylko firmy leasingowe mogą weryfikować i sprawdzać wiarygodność swojego przyszłego klienta. Również przyszły leasingobiorca przed podpisaniem umowy powinien zasięgnąć jak najwięcej informacji o swoim kontrahencie, np. podpierając się danymi zawartymi w rankingach firm leasingowych, albo w miarę swoich możliwości przyjrzeć się kondycji finansowej firmy leasingowej przeglądając np. powszechnie dostępny rejestr handlowy, jeśli oczywiście firma leasingowa funkcjonuje jako spółka prawa handlowego. O pozycji na rynku konkretnej firmy leasingowej decyduje w dużym stopniu doświadczenie i poziom zawodowy kadry kierowniczej. To właśnie ten element w przypadku większości dużych i znaczących firm leasingowych zadecydował, iż osiągnęły one taki a nie inny poziom rozwoju i mimo spadku dynamiki przyrostu transakcji leasingowych nadal działają. Ewentualne problemy finansowe firm leasingowych mogą powstać m.in. w wyniku złej oceny rentowności zawieranych umów i błędów popełnianych przy weryfikacji leasingobiorców. A przecież o strategii na tym polu decydują głównie osoby zarządzające przedsiębiorstwem leasingowym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00