comment
Artykuł
Data publikacji: 2001-12-25
Prawo pracy i ubezpieczenia społeczne ’2002 - praktyczne kompendium zmian
Przepisy regulujące obowiązki i uprawnienia stron stosunku pracy oraz osób objętych ubezpieczeniami społecznymi są często zmieniane. Wynika to z dużej podatności tych przepisów na zmiany zachodzące w gospodarce oraz ścisłego powiązania z finansową kondycją przedsiębiorców, będących jednocześnie pracodawcami i płatnikami składek.
Jan Stanek
Stan prawny na 31 grudnia 2001 r.
Ponadto zmiany w prawie pracy spowodowane są koniecznością dostosowania kodeksu pracy pochodzącego z 1974 r. do sytuacji panującej na rynku pracy oraz usunięcia mankamentów nowego systemu ubezpieczeń społecznych.
W opracowaniu omawiam zmiany kodeksu pracy, ustaw regulujących sprawy zatrudnienia, pomocy społecznej, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dokonane w roku ubiegłym. W końcowej części przedstawiam propozycje zmian tych ustaw, zawarte w rządowych projektach tzw. ustaw okołobudżetowych, mających - według rządu - zracjonalizować wydatki socjalne i zmniejszyć obciążenie budżetu państwa. Projekty tych ustaw są jeszcze przedmiotem pracy parlamentu. Efekty tych prac (zakres zmian dotyczących uprawnień pracowniczych i ubezpieczeniowych) przedstawimy w jednym z kolejnych wydań „Poradnika”.
Zamieszczamy również zaktualizowane przepisy dwóch działów kodeksu pracy (według stanu prawnego na 1 stycznia 2002 r.). Do tej prezentacji wybraliśmy dział szósty o czasie pracy oraz dział ósmy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem, ponieważ w roku ubiegłym przepisy tych działów uległy znaczącym modyfikacjom.
Kodeks pracy pochodzi z 1974 r. W 2001 r. był on wielokrotnie zmieniany. Spośród nowelizacji dokonanych w roku ubiegłym omawiam zmiany dokonane:
• ustawą z dnia 1 marca 2001 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. nr 28, poz. 301), modyfikującą przepisy o czasie pracy,
• ustawą z dnia 25 kwietnia 2001 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. nr 52, poz. 538) i ustawą z dnia 24 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 99, poz. 1075), które wprowadziły zmiany zasad korzystania z urlopów macierzyńskich oraz dostosowały polskie prawo pracy do norm Unii Europejskiej.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka