Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-10-09

Co nowego w prawie pracy?

Sejm w ostatnich miesiącach ubiegłej kadencji wielokrotnie nowelizował ustawy regulujące różne dziedziny polskiego prawa pracy. Przedmiotem największych zmian były Kodeks pracy, ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy i ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. W takiej też kolejności omówię najważniejsze modyfikacje prawa pracy wprowadzone w tym roku. Informacje na ten temat zakończę prezentacją stanu prac nad założeniami nowego Kodeksu pracy.

Jan Stanek
Stan prawny na 16 października 2001 r.
Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy w tym roku wprowadziły ustawy o zmianie Kodeksu pracy: z dnia 1 marca 2001 r. (Dz.U. nr 28, poz. 301) oraz z dnia 25 kwietnia 2001 r. (Dz.U. nr 52, poz. 538), poprawiona ustawą z dnia 24 sierpnia o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 99, poz. 1075). Wymienione nowelizacje dotyczyły kodeksowych przepisów o czasie pracy oraz uprawniały ojca dziecka do części urlopu macierzyńskiego.
Znacznie szerszy zakres miały nowelizacje z 24 sierpnia i 18 września tego roku. Proces legislacyjny tych ustaw nie został jeszcze zakończony, bowiem:
• ustawa z dnia 18 września uwzględnia poprawkę Senatu eliminującą możliwość pracy w niedziele i święta w placówkach handlowych i zakładach usługowych zatrudniających powyżej 5 pracowników. Prezydent zapowiedział zawetowanie tej ustawy,
• ustawa z dnia 24 sierpnia, zawierająca m.in. przepisy zakazujące dyskryminacji pracowników ze względu na płeć, nowe zasady zatrudniania młodocianych i zasady zatrudniania osób skierowanych do pracy za granicą w państwach Unii Europejskiej - czeka na podpis Prezydenta i publikację.
Praca w placówkach handlowych w niedziele i święta w krajach Unii Europejskiej

Austria

Zakazana poza rejonami turystycznymi

Belgia

Zakazana poza sklepami do 5 zatrudnionych lub sklepami specjalistycznymi

Dania

Zakazana dla sklepów o obrotach większych niż 23 mln koron rocznie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00