Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-09-11

Ulgi dla powodzian

Ulgi dla powodzian

Artur Szymiczek, Szczepan Łyczakowski

Stan prawny na 18 września 2001 r.

Z uwagi na rozmiary klęski żywiołowej, jaka dotknęła podatników w lipcu i sierpniu 2001 r., ustawodawca uznał, że konieczne jest wprowadzenie szczególnych rozwiązań prawnych, umożliwiających szybszą likwidację skutków powodzi, huraganów i osuwisk ziemi. Wśród rozwiązań przyjętych w ustawie z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. nr 84, poz. 907), są m.in. preferencje podatkowe, ułatwienia w zakresie prawa pracy, uproszczenia procedur przetargowych.

Preferencje podatkowe

Warunki korzystania z preferencji

Większość przywilejów i ulg podatkowych, przyznanych podatnikom poszkodowanym w wyniku powodzi, dotyczy wyłącznie podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujących przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej i rozliczających się z podatku na zasadach ogólnych.

Szczególne rozwiązania podatkowe, określone w tej ustawie, mają zastosowanie wyłącznie do tych podatników, którzy ponieśli rzeczywiste szkody materialne w związku z klęskami żywiołowymi (powodzią, huraganami, osuwiskami ziemi), mającymi miejsce na terenie gmin lub miejscowości określonych w wykazie sporządzonym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warunkiem skorzystania z tych ulg jest złożenie w urzędzie skarbowym, właściwym w sprawach podatku dochodowego w terminie do 30 listopada 2001 r. oświadczenia o poniesieniu rzeczywistych szkód materialnych. Oświadczenie to powinno być poświadczone przez organ gminy, na terenie której wystąpiła powódź oraz zawierać przynajmniej zwięzły opis szkód, bez konieczności dokonywania ich wyceny.

Rozliczenie straty

Podatnikom poszkodowanym w wyniku powodzi, osuwisk ziemi i huraganów ustawodawca umożliwił szybsze odliczenie strat poniesionych w roku podatkowym obejmującym lipiec i sierpień w 2001 r. (w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych rok podatkowy nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym) od uzyskanego w następnych latach dochodu. Jeśli zatem poniesione przez poszkodowanych podatników koszty były większe niż uzyskane w tym roku przychody, to mogą oni odliczyć powstałą stratę od dochodu uzyskanego w okresie najbliższych kolejnych 5 lat podatkowych. Możliwość taką mają co prawda wszyscy podatnicy podatków dochodowych, jednak preferencja dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi polega na tym, że mają oni prawo do samodzielnego określenia kwoty straty obniżającej dochód w danym roku podatkowym. Kwota ta nie jest ograniczona żadnym limitem, podczas gdy u pozostałych podatników wysokość obniżenia dochodu w danym roku podatkowym nie może przekroczyć 50% kwoty straty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00