Artykuł
Podróże służbowe i opodatkowanie podróżujących
Delegacje krajowe
W wielu firmach wydatki związane z odbywaniem podróży służbowej przez pracowników i pracodawców stanowią istotny element kosztów uzyskania przychodów. Zasady ustalania oraz wysokość świadczeń z tytułu podróży służbowej pracownika na terenie kraju określa § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 czerwca 1998 r.
Z tytułu podróży służbowej na terenie kraju pracownikowi delegowanemu przez pracodawcę przysługują:
l
diety,l
zwroty kosztów: przejazdów z miejscowości stałego miejsca pracy lub miejscowości zamieszkania pracownika do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej i z powrotem,
noclegów bądź ryczałt za nocleg,
dojazdów środkami komunikacji miejscowej w formie ryczałtu,
innych udokumentowanych wydatków.
Należność z tytułu diet oblicza się za czas rozpoczęcia podróży służbowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu), po wykonaniu zadania. Przy obliczaniu diet stosuje się następujące zasady:
Dieta stanowi ekwiwalent pieniężny na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej. Nie jest więc ona równoznaczna z faktycznymi wydatkami pracownika poniesionymi na wyżywienie w czasie trwania podróży służbowej.
l
jeżeli podróż służbowa trwa nie dłużej niż 1 dobę i wynosi: od 8 do 12 godzin przysługuje 1/2 diety,
ponad 12 godzin przysługuje dieta w pełnej wysokości,
l
jeżeli podróż służbowa trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right