Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-07-17

Świadczenia na rzecz pracowników a VAT i koszty uzyskania przychodów

Przekazanie odzieży pracownikom

Z przepisów prawa pracy wynika zasada świadczenia pracy przez pracownika we własnej odzieży. Odstępstwa od tej zasady mogą wynikać z dwóch zasadniczych przyczyn – pierwszą są względy bezpieczeństwa i higieny pracy, drugą – względy reprezentacji i reklamy. Ponadto w niektórych przypadkach przepisy prawa nakładają na pracowników obowiązek świadczenia pracy w umundurowaniu służbowym.

Dotyczy to np. służb państwowych: policjantów, funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, pracowników Służby Więziennej, a także strażaków, pracowników Poczty Polskiej oraz Polskich Kolei Państwowych.

Odzież robocza

W świetle przepisów prawa pracy pracodawca w określonych przypadkach ma obowiązek nieodpłatnego dostarczenia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego. Obowiązek taki istnieje wówczas, gdy ubranie własne pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa, technologiczne bądź sanitarne. Ogólną podstawą prawną takiego obowiązku jest art. 237 i 237 kodeksu pracy. W świetle tych przepisów każdy pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli taka organizacja nie działa – w porozumieniu z pracownikami, powinien ustalić rodzaje odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne. Powinien wziąć przy tym pod uwagę charakter i warunki pracy na tych stanowiskach, rodzaj i poziom zagrożeń zawodowych, stopień zabrudzenia i niszczenia odzieży i obuwia, wymagania higieniczne i sanitarne. Może również ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Z tym że pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny oraz przewidywane okresy użytkowania. Z kolei w myśl art. 304 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany przydzielić odzież roboczą osobom wykonującym krótkotrwałe prace albo czynności inspekcyjne, w czasie których ich własna odzież może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu, a także ze względu na bezpieczeństwo wykonywania tych prac lub czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00