Artykuł
Odpowiedzialność za podatki spółek osobowych
Odpowiedzialność wspólników za podatki dotyczące działalności spółek osobowych
Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 39, poz. 459), podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za podatki wynikające ze zobowiązań podatkowych. Jest to zatem tzw. odpowiedzialność osobista, która w przypadku niewywiązywania się przez podatnika z ciążących na nim zobowiązań wynikających z podatków, tj. zarówno samego zobowiązania podatkowego, jak również odsetek od zaległości podatkowych, uprawnia co do zasady organy podatkowe do skierowania egzekucji dotyczącej wszystkich rzeczy będących własnością podatnika oraz przysługujących mu praw majątkowych.
Podatnikiem, który odpowiada całym swoim majątkiem w zakresie określonych podatków, jest również spółka osobowa, np. w zakresie podatku od towarów i usług, podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty skarbowej. Jednocześnie, zgodnie z art. 115 § 1 Ordynacji podatkowej, za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki, solidarnie odpowiadają całym swoim majątkiem:
l
wspólnicy spółki cywilnej,l
wspólnicy spółki jawnej,l
wspólnicy spółki partnerskiej,l
wspólnicy spółki komandytowej oraz spółki komandytowo-akcyjnej, będący komplementariuszami.Należy jednak zaznaczyć, że jakkolwiek wymienieni wspólnicy odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem za zobowiązania podatkowe ciążące na spółce, to jednak nie oni są tutaj podatnikami, lecz spółka. Dlatego też wspólnicy w ramach tej odpowiedzialności występują w omawianym zakresie, tj. w stosunku do własnej spółki jako osoby trzecie. Zależność ta wynika z art. 107 Ordynacji podatkowej, stanowiącego, że w przypadkach i w zakresie przewidzianych w rozdziale 15 tej ustawy, za zaległości podatkowe podatnika odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem również osoby trzecie.
Jak już zaznaczyłem, odpowiedzialność wspólników spółki osobowej za jej zobowiązania podatkowe została oparta na odpowiedzialności solidarnej wspólników. Jednocześnie, zgodnie z art. 91 Ordynacji podatkowej, do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy kodeksu cywilnego dla zobowiązań cywilnoprawnych. Powoduje to, że, zgodnie z art. 366 § 1 kodeksu cywilnego, organ podatkowy uprawniony jest do żądania całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub każdego z osobna.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right