Porada
Czas pracy
Czas pracy
W niniejszym opracowaniu uwzględniono zmiany wprowadzone przez ustawę z dnia 1 marca 2001 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy (Dz.U. nr 28, poz. 301). Nowelizacja wchodzi w życie 1 maja 2001 r.
n
Czy pojęcie czasu pracy jest tożsame z czasem efektywnego świadczenia pracy?Zgodnie z polskim prawem pracy, czas pracy pracownika nie jest tożsamy z czasem efektywnego świadczenia pracy. Zgodnie z art. 128 k.p., czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
H
n
Jak należy rozumieć pozostawanie do dyspozycji?W dyspozycji pracodawcy pozostaje nie tylko pracownik, który faktycznie świadczy pracę, ale również pracownik, który nie świadczy pracy, jeżeli jest gotów do jej wykonania. Określenie oznacza bowiem, że pracodawca (lub upoważniona przez niego osoba, np. przełożony pracownika) może faktycznie dysponować pracownikiem, polecając wykonanie umówionej pracy, a jeżeli taka praca nie może być wykonana pracy zastępczej. Pracownik musi przebywać w umówionym miejscu i czasie, a jego stan fizyczny i psychiczny powinien wskazywać na możliwość wykonania pracy. Pracownik może pozostawać do dyspozycji pracodawcy w innym miejscu niż zakład pracy. W takim przypadku miejsce to powinno być określone w umowie o pracę. Takim innym miejscem może być np. mieszkanie pracownika, jeżeli świadczy on pracę w coraz bardziej popularnym systemie telepracy. Samo przebywanie w miejscu pracy nie oznacza faktycznej gotowości do jej świadczenia. Nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy pracownik w stanie nietrzeźwości lub ten, który stawił się bez dokumentów potwierdzających jego uprawnienia do wykonywania umówionej pracy, jeżeli posiadanie przy sobie takich dokumentów przez wykonującego pracę jest niezbędne, np. prawo jazdy kierowcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right