Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-27

Rozliczenie podatkowe za 2000 r.

Odliczenia od podatku

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w pierwszej kolejności podlega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika, a także pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Kwota składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się podatek dochodowy, nie może przekroczyć 7,5% podstawy wymiaru tej składki, określonej w odrębnych przepisach. Wysokość wydatków z tytułu tej składki ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Comiesięczne zaliczki pobierane przez płatników lub opłacane przez osoby samodzielnie wpłacające w trakcie roku zaliczki na poczet podatku od dochodów osobistych są pomniejszane o składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dla wielu podatników uzyskujących niezbyt wysokie dochody odliczanie w pierwszej kolejności składek na ubezpieczenie zdrowotne powoduje znaczne ograniczenie możliwości dokonywania pozostałych odliczeń od podatku. Jedynie wydatki mieszkaniowe nie znajdujące pokrycia w podatku za rok, w którym zostały dokonane, można przenieść do rozliczenia w roku następnym.

Ulgi edukacyjne

Z tytułu wydatków na odpłatne zdobywanie wiedzy lub podnoszenie kwalifikacji przez podatnika przysługują ulgi w postaci odliczeń od podatku. Część ulg edukacyjnych przysługuje podatnikowi z tytułu wydatków związanych z kształceniem dzieci (ulga na dojazd dzieci do szkół poza miejscem zamieszkania, ulga na odpłatne kształcenie w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz ulga na odpłatne kształcenie w szkole wyższej dziecka; granica wiekowa wynosi 25 lat). Druga grupa ulg dotyczy natomiast wydatków poniesionych w związku z własnym kształceniem i podnoszeniem kwalifikacji (ulga na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów i pomocy naukowych oraz wydawnictw fachowych związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą, ulga na odpłatne kształcenie i doskonalenie zawodowe podatnika oraz ulga na odpłatne kształcenie w szkole wyższej podatnika, który nie ukończył 35 lat).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00