Artykuł
Rozliczenie podatkowe za 2000 r.
Zwolnienia przedmiotowe
Nie od wszystkich uzyskanych dochodów (przychodów) podatnicy obowiązani są zapłacić podatek. W zeznaniu rocznym nie uwzględnia się dochodów zwolnionych z podatku. Obszerny katalog zwolnień przedmiotowych zawarty został w art. 21 i 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w § 9 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniżej wymienione i omówione zostaną najczęstsze zwolnienia od podatku. Należy pamiętać, że od dochodów tych nie płaci się podatku i nie uwzględnia się ich w zeznaniu rocznym. Należą do nich m.in. renty przyznane na podstawie odrębnych przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin. Zasady przyznawania tych rent określone zostały w ustawie z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 1983 r. nr 13, poz. 68 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 1998 r. nr 162, poz. 1118). Zaopatrzenie określone tą ustawą przysługuje inwalidom wojennym i inwalidom wojskowym, a także członkom rodzin pozostałym po żołnierzach poległych, zmarłych lub zaginionych w czasie służby wojskowej oraz po inwalidach wojennych i wojskowych.
Wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, a także odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów prawa administracyjnego, prawa cywilnego i innych ustaw, z wyjątkiem:
l
przewidzianych w prawie pracy odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,l
odpraw wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right