Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Świadczenia z tytułu wypadków w drodze do pracy lub z pracy
Nie zawsze jednak ulegamy wypadkom w pracy. Nieszczęśliwe zdarzenie niosące za sobą poważne i długotrwałe skutki może nam się przydarzyć również w drodze do pracy albo w trasie powrotnej. W takiej sytuacji również możemy domagać się wypłaty należnych nam świadczeń. Ustawa wypadkowa przewiduje jednak w art. 41 ust. 1 węższy katalog świadczeń przysługujących z tytułu wypadków w drodze do pracy lub z pracy aniżeli z tytułu wypadków przy pracy lub z nimi zrównanych. Rodzaj świadczeń i osoby uprawnione do ich pobierania przedstawia poniższa tabela.
Wymienione w tabeli świadczenia przysługujące z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy przysługują na takich samych zasadach i w takiej samej wysokości jak świadczenia tego samego rodzaju przysługujące w razie wypadku przy pracy i choroby zawodowej.
Świadczenia z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy przysługują zawsze od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nigdy od pracodawcy.
Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem w drodze do pracy i z pracy?
Definicję drogi do pracy i z pracy zawiera § 15 rozporządzenia Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 17 października 1975 r. w sprawie zasad i trybu orzekania o uszczerbku na zdrowiu oraz wypłacania świadczeń z tytułu wypadków przy pracy, w drodze do pracy i z pracy oraz z tytułu chorób zawodowych (Dz.U. nr 36, poz. 199). Zgodnie z jego brzmieniem za drogę taką uważa się: