Artykuł
Ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych w 2001 r.
Nowe regulacje w 2001 r.
Likwidacja niektórych odliczeń
Jak już wspomniałam we wstępie, począwszy od 2001 r. ustawodawca wyeliminował niektóre w większości korzystne dla podatników odliczenia od dochodu z tytułu: rent i innych trwałych ciężarów, wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem, ulg inwestycyjnych, tj. wydatków poniesionych na zakup środków trwałych, a także odliczenia od podatku z tytułu poniesionych wydatków na kształcenie dzieci w szkołach niepublicznych.
Podkreślić należy, że ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 104, poz. 1104) określa zasady ochrony praw nabytych w zakresie ulg dla podatników budujących mieszkania na wynajem, podobnie jak w zakresie ulg inwestycyjnych.
Otóż dla podatników budujących mieszkania z przeznaczeniem na wynajem, którzy w latach 19972000 nabyli prawo do odliczenia od podatku dochodowego wydatków przeznaczonych na te cele, zaś przedmiotowe odliczenia nie uzyskały pokrycia w dochodzie za te lata, przepisy przejściowe omawianej ustawy przewidują, że zachowają oni prawo do dokonania tych odliczeń na dotychczasowych zasadach.
Istotne jest, iż ustawodawca wprowadził regulacje umożliwiające korzystanie z ulgi na budowę budynku mieszkalnego z lokalami przeznaczonymi na wynajem oraz z ulg inwestycyjnych przez podatników ponoszących wydatki na kontynuację inwestycji rozpoczętych przed 1 stycznia 2001 r. objętych ulgą nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2003 r.
W przepisach przejściowych wprowadzono uregulowanie łagodzące warunki nabycia i utraty prawa do ulg inwestycyjnych mimo likwidacji tychże ulg. Otóż taka możliwość zaistnieje w sytuacji, gdy wystąpią zaległości przewyższające 3% kwoty należnego podatku, zaś podatnik dokona stosownej korekty i ureguluje zaistniałą zaległość wraz z należnymi odsetkami w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji organu I instancji określającej zobowiązanie podatkowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right