Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Jak przygotować firmę do zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami?

Pokonywanie barier

Wiele firm decydujących się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami zadaje sobie kluczowe pytanie: od czego zacząć? W jaki sposób zaprojektować rozwiązania, które z jednej strony tworzą miejsce pracy przyjazne dla tych osób, z drugiej natomiast - odpowiadają na realne potrzeby firmy?

Organizacje będące na początkowym etapie procesu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami powinny dokonać własnej analizy właśnie pod kątem różnych zagadnień związanych z kwestią niepełnosprawności. Analiza ta pozwoli przyjrzeć się temu, jak wewnątrz firmy i wokół niej wygląda obecna sytuacja pod kątem zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, oraz określić kierunek pożądanych zmian w tym zakresie. To również identyfikacja realnych korzyści - finansowych i pozafinansowych - wynikających z zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz faktycznych kosztów czy trudności z tym związanych. Jest to moment, w którym firma powinna udzielić sobie odpowiedzi na następujące pytania: jak jest, jak chcemy, żeby było, z jakimi korzyściami się to wiąże, jakiego rodzaju koszty i ryzyko musimy w związku z tym ponieść.

Analiza możliwości w firmie składa się z następujących etapów działań:

● opracowania business case (analizy biznesowej),

● przeglądu firmy pod kątem dostępności,

● identyfikacji miejsc pracy do adaptacji,

● rozpoznania rynku,

● tworzenia programów wspierających.

Opracowanie business case

Znacząco pomaga ono w uzyskaniu akceptacji i poparcia ze strony zarządu i kadry kierowniczej firmy. Jest to zwłaszcza pomocne w sytuacji, gdy w firmie osoby decyzyjne nie są jeszcze w pełni przekonane do kwestii otwierania się na pracowników z różnymi niepełnosprawnościami oraz dostrzegają więcej problemów i trudności z tym związanych niż realnych korzyści. Kroki związane z opracowaniem business case są następujące:

1. Zbierz i przeanalizuj dane odzwierciedlające obecny stan zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz informacje na temat kwot płaconych przez firmę na PFRON.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00